EN

11.07.2023, 08:55 Wersja do druku

Wrocław. „Wobec wojny” – nowy numer „Performera” dostępny online

Właśnie ukazał się 25. numer „Performera”, naukowego czasopisma internetowego wydawanego dwa razy w roku przez Instytut Grotowskiego. Czasopismo można czytać w bezpłatnym dostępnie na wortalu Grotowski.net.

fot. mat. organizatora

Kilka miesięcy temu, ogłaszając call for papers, redakcja czasopisma użyła hasła „Teatr działań wojennych”. Ostatecznie jednak numer nosi tytuł „Wobec wojny”, ponieważ większość publikowanych artykułów odnosi się do antywojennych działań tych osób, które w twórczy sposób odnoszą się do piekła wojny. Jak w artykule wstępnym pisze Darek Kosiński, redaktor naczelny: „Aktem oporu wobec wojny jest odmowa uznania jej dyktatu, przyznania, że tylko ona ma znaczenie, że jest najważniejsza. Zajmowanie się tym, czym wcześniej, w tym w szczególności tak niszową, kruchą i powszechnie uważaną za pozbawioną znaczenia dziedziną jak teatr, to także akt oporu, niezgody – działania antywojennego”.

Numer otwiera blok poświęcony Ukrainie. O tym, jak wygląda sytuacja teatru dla dzieci w pogrążonej wojną miastach ukraińskich piszą Sofiia Rosa-Lavrentii i Roman Lavrentii. Wybrane reakcje ukraińskich artystek przebywających w Polsce opisują Joanna Tarasińska, Wiktoria Tabak i Magda Piekarska. Julia Głębocka natomiast zastanawia się, jak wobec wojny wywołanej przez Rosjan zmienił się stosunek ludzi teatru do kultury rosyjskiej. W kolejnym bloku Joanna Zielińska pisze o aktach miastobójstwa popełnianych na Sarajewie, Katarzyna Waligóra przybliża wojenne przedstawieniach Milo Raua, a Magdalena Łyko analizuje artystyczną aktywność wojenną Adolfa Dymszy. Numer zamyka sekcja zatytułowana po prostu „Grotowski”. Znalazły się w niej: omówienia Daniela Przastka i Dariusza Kosińskiego niezwykle ważnej książki Agnieszki Wójtowicz „Grotowski polityczny”, reakcja Igora Stokfiszewskiego na film Anieli Gabryel o Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards „Radical Move”, a także artykuły przedstawiające punkt widzenia na twórczość Grotowskiego bardzo młodych badaczek.

W numerze nie zabrakło też materiałów audiowizualnych. Zobaczyć można zapis filmowy spotkania z Agnieszką Wójtowicz poświęcony książki „Grotowski polityczny”, które w Instytucie Grotowskiego poprowadził w czerwcu 2023 prof. Janusz Degler oraz koncert „Irmos dla Ukrainy. Ukraińskie pieśni sakralne oraz tradycyjne” w wykonaniu Natalii Połowynki oraz artystek i artystów związanych z Instytutem Grotowskiego, który został nagrany w Synagodze pod Białym Bocianem w marcu 2022 roku.

Do 15 lipca 2023 redakcja czeka na propozycje artykułów do kolejnego numeru pt. „Ruchy(nowego) świata. Choreografie jako języki, praktyki i relacje ze światem”.
Szczegóły: grotowski.net/performer/propozycja-wspolpracy-nr-26.

25. numer „Performera”: grotowski.net/performer/performer-25\

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne