EN
23.06.2022, 13:41 Wersja do druku

Wrocław. Weekendowe spektakle na zakończenie sezonu Wrocławskiego Teatru Wspólczesnego

Wodą w usta Sandry Szwarc w reżyserii Sandry Szwarc zamykamy sezon artystyczny 2021/2022. Spektakl gramy 24 i 25 czerwca o godz. 19:15 oraz 26 czerwca o godz. 18:15 na Dużej Scenie WTW.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Sztuka Woda w usta jest luźno inspirowana dramatami Williama Szekspira. – Podczas lektury Wieczoru Trzech Króli zatrzymałam się nad bliźniaczą relacją Violi i Sebastiana. Zaintrygował mnie powód ich podróży zakończonej katastrofą statku i pobytem w Ilirii. Z jakiegoś powodu poczułam, że ich morska podróż była podyktowana jakimś przymusem. Czym był ten przymus i na czym polegała relacja bliźniaczego rodzeństwa? Jakie było ich królestwo, ich dom rodzinny? Zaczęłam mnożyć pytania, a w odpowiedzi na nie powstawał tekst i postać „mojej” Violi. Na takiej samej zasadzie pojawił się w Wodzie w usta Król Lear jako wzór przemocowego ojca – mówi Sandra Szwarc, autorka sztuki.

– Pierwsza lektura tekstu Sandry przyniosła właściwie same pytania. Sprawy nie ułatwiały pozostawione przez autorkę didaskalia „Viola jest patologiczną kłamczuchą”. Czemu w takiej sytuacji wierzyć? Pomyślałam wtedy, że być może temu, czego Viola nam nie mówi, co przemilcza albo też nazywa innymi słowami, jakby dookoła – w ofiarach przemocy alkoholowej często dominującym uczuciem jest wstyd, który zamiast mówić każe nam nabrać tytułowej wody w usta – podkreśla Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu.

– Jedni zobaczą w głównej bohaterce Wody w usta, Violi, morderczynię, inni osobę dotkniętą syndromem DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), a jeszcze inni małą dziewczynkę, która nie może uwolnić się od swojego dzieciństwa. Każda z tych wersji jest prawdziwa i prawdopodobna – mówi Lena Frankiewicz. – Po pierwszej lekturze tego tekstu byłam przekonana, że Viola swojego oprawcę „załatwiła” i cały ten potok słów, który się z niej wydobywa, wypowiadany jest przy okazji „odsiadki”. To jednak tylko jedna z możliwych interpretacji – podkreśla.

Sandra Szwarc zwraca uwagę na to, że Viola, podobnie jak postać z Wieczoru Trzech Króli Williama Szekspira, wskutek katastrofy morskiej zostaje wyrzucona na brzeg bezludnej wyspy. – Próbuje poradzić sobie z traumą, a jej myśli cały czas wracają do domu rodzinnego, relacji z ojcem i jej bratem bliźniakiem – Sebastianem. Co jednak wydarzyło się w królestwie, z którego uciekła? I do czego ją to popchnęło? – pyta Sandra Szwarc.

Realizatorzy:

dramaturgia Sandra Szwarc (autorka sztuki)

reżyseria Lena Frankiewicz

scenografia i kostiumy Arek Ślesiński

muzyka Olo Walicki

choreografia Ula Zerek

reżyseria światła Aleksandr Prowaliński

video Filip Wierzbicki, Mateusz Zieliński

asystent reżysera Mariusz Bąkowski

konsultacje psychologiczne Weronika Morawiec

Obsada

Anna Kieca, Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch

Więcej informacji na stronie internetowej teatru: wteatrw.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany