Pięć wydarzeń performatywnych stworzonych w oparciu o teksty Tadeusza Różewicza będzie można zobaczyć na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Przegląd przygotowano z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, która przypada 9 października.
Wydarzenia performatywne przygotowane w koprodukcji z innymi wrocławskimi teatrami i instytucjami kultury: Muzeum Teatru we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol oraz Teatrem Polskim w Podziemiu, będą pokazywane od wtorku. Każde z nich będzie grane dwukrotnie. We wtorek widzowie zobaczą performanse przygotowane przez Darię Kopiec w oparciu o tekst „Kartoteki”.
„To będzie tydzień z Tadeuszem Różewiczem zwieńczony 9 października, w dniu jego urodzin. Nie przygotowaliśmy premier w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale czytania performatywne. Wzięliśmy na warsztat trzy dramaty: Kartotekę, Wyszedł z domu oraz Do piachu. Ten ostatni tekst jest bardzo ważny, ponieważ przez lata był wstrzymywany przez Różewicza. W tej chwili można go już grać i myślę, że pojawi się on w wielu teatrach, ponieważ to palący i aktualny tekst” - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego Marek Fiedor.
Dyrektor wskazał, że jednym z interesujących wydarzeń może być performans Wojtka Ziemilskiego „W tłumaczeniu”. „Będzie to próba zadania sobie pytania, czy można przetłumaczyć poezję Różewicza na język migowy” - mówił Fiedor.
Z kolei Paweł Kamza w performansie „Był sobie dom, czyli Wyskubki” nawiąże do ludowych motywów w twórczości autora „Kartoteki”.
Dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego podkreślił, że każde z wydarzeń przygotowanych z okazji 100. rocznicy urodzin Różewicza będzie pokazywane dwukrotnie. „Jeden z pokazów adresujemy od młodej widowni i będzie on połączony z warsztatami. Chcemy zobaczyć, jak młodzi ludzie czytają i odbierają twórczość Różewicza” - mówił.
Przegląd zakończy się 9 października.