„Jazda Poetycka” to organizowane cyklicznie przez Teatr Polski we Wrocławiu spotkania skoncentrowane na słowie i jego interpretacji. Wierszom, czytanym przez zawodowych aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz zaproszonych gości, towarzyszy muzyka na żywo. W sobotę 8 lutego o 17-tej spotkanie „Możliwość innej jawy. Leśmianizmy”.
Podczas spotkań prezentowane są teksty reprezentujące różne style, konwencje, kultury i epoki. Mogą zatem przyciągnąć różnorodną publiczność, zarówno grono od dawna zainteresowane liryką i charakterystyczną dla niej kondensacją myśli oraz znaczeń, jak i osoby młode, szukające w słowie poetyckim wyrazu swojego buntu i poszukiwań tożsamościowych.
Wrocławskie spotkania zachowują konwencję spotkań wypracowaną w Krakowskim Salonie Poezji, prowadzonym od 2002 roku przez Annę Dymną. Teresa Sawicka i Jolanta Zalewska, aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu, postanowiły zaszczepić tę ideę nad Odrą.
Czas z poezją jest szansą na chwilę zatrzymania w przytłaczającej nas swym tempem otaczającej rzeczywistości. I choć współcześnie wydajemy się zmęczeni zalewem słów, atakujących nas nieustannie swoim przekazem ze wszystkich stron, wciąż potrzebujemy i szukamy formuł pozwalających uciec od banału, pomagających nam dookreślić nas samych.
Spotkania odbywają się w Sali Prób 205 przy Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu, ul. G. Zapolskiej 3 (wejście od strony nasypu).
Najbliższe spotkanie: 8.02.2025 – Bolesław Leśmian, „Możliwość innej jawy. Leśmianizmy”
Istniejemy na wiele sposobów, w wielu wymiarach jednocześnie. W zwyczajnej codzienności potykamy się o mnogość naszych bytów, doznajemy mikrozdumień i olśnień, jesteśmy „tu i tam” równocześnie. Przeplatamy realne z nadrealnym, jawę ze snem, fizykę z metafizyką. Gdybyśmy tylko potrafili nazwać to, czego wtedy doświadczamy, znaleźć odpowiednie słowo…
Bolesław Leśmian znalazł na ten stan poetycki patent. Nie szukał już istniejących słów – ale niczym Demiurg stwarzał wciąż nowe.
Poetyckość Leśmiana, słowotwórcze neologizmy – leśmianizmy – nie służą zabawie z formą. Za ich pomocą poeta próbuje wyłożyć zawiłą tajemnicę bytu. Co jest jawą, a co snem, co światem, a co zaświatem – i która z tych rzeczywistości jest prawdziwsza? Bo skąd w nas to nieznośne przekonanie, że bardziej realna od snu jest jawa…?
Obie te przestrzenie same wymykają się naszej władzy i przekraczają granice naszego poznania, lokując się gdzieś „pomiędzy”, jako że z całą pewnością istnieje, o czym z poetyckim uporem przekonuje Leśmian, „Możliwość innej jawy, niż jawa Istnienia”.
Wykonawcy: Teresa Sawicka, Jolanta Zalewska, Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz, Krzysztof Kuliński
na akordeonie akompaniuje: Mateusz Kwapień
multimedia: Mikołaj Pływacz
prowadzenie: Teresa Sawicka, Jolanta Zalewska
Cena biletu:10 zł
Bilety można kupić w Kasach Teatru Polskiego lub poprzez stronę internetową.