„Karolcia”, spektakl na podstawie książki Marii Krüger o tym samym tytule, to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Lalek. Premiera przedstawienia w reżyserii Leny Frankiewicz odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.
Wydana w 1959 r. powieść Marii Kruger to jedna z kanonicznym pozycji polskiej literatury dla dzieci. Tytułowa Karolcia to 8-letnie dziewczynka, która znalazła błękitny koralik spełniający życzenia. Dziewczynka używa go, aby uszczęśliwiać ludzi. Klejnot chce jej odebrać czarownica Filomena.
Scenicznej adaptacji powieści podjęła się dramatopisarka Sandra Szwarc, a reżyserii spektaklu Lena Frankiewicz.
Autorki wrocławskiego przedstawienie podkreśliły, że spektakl akcentuje przesłanie, iż władza oznacza również odpowiedzialność. Bohaterowie – Karolcia i jej przyjaciel Piotrek – podczas wielu zabawnych i emocjonujących przygód uczą się przewidywać skutki własnych działań – podkreślono w opisie przedstawienia.
Sandra Szwarc adaptując tekst wzbogaciła go o konteksty popkulturowe z literatury i kina – co jak podkreślają twórcy przedstawienia – uczyniło go jeszcze bardziej uniwersalnym. Aluzje do współczesności nie są tu jednak pierwszoplanowe, to tylko dodatek do oryginalnej historii, potraktowanej z szacunkiem i sentymentem – zaakcentowali twórcy przedstawienia.
Frankiewicz podkreśliła przy tym, że jej podstawowym założeniem inscenizacyjnym było zachowanie „analogowego ducha opowieści”. „Konstruując świat sceniczny inspirowałam się przede wszystkim estetyką lat 60. i 70., zarówno jeśli chodzi o warstwę wizualną, jak i muzyczną […] Nawiązania do elementów przeszłości, takich jak estetyka bauhausu, geometria, jazz i soul, sprawią, że spektakl będzie barwną, energetyczną pochwałą fantazji, piękna i dobra, za którym wszyscy tęsknimy w tych niepewnych czasach” – powiedziała.
Reżyserka zwróciła też uwagę, że Marię Krüger, jako córkę historyka i urbanisty, szczególnie fascynowały pejzaże miejskie. „W Karolci wyraża się przede wszystkim w motywach Domu Handlowego, eskapady do ZOO, walki o miejski ogród zabaw i wreszcie gabinetu prezydenta miasta, uznałam, że nie sposób byłoby nie wykorzystać w inscenizacji szczególnej specyfiki i aury miasta, w którym spektakl będzie realizowany, dlatego też pewne wydarzenia i postaci wpisane zostały w niepowtarzalny, lokalny kontekst Wrocławia” – tłumaczyła Frankiewicz.
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek.