EN
21.02.2022, 18:59 Wersja do druku

Wrocław. „W co wierzą Polacy” – najnowsza premiera w Teatrze Współczesnym

fot. Filip Wierzbicki / mat. teatru

O wróżbiarskim biznesie, a także o potrzebie wiary w pozazmysłową energię, która wpływa na nasze życie opowiada najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego „W co wierzą Polacy”. Premiera przedstawienia w reżyserii Szymona Kaczmarka odbędzie się we wtorek.

Spektakl jest adaptacją reporterskiej książki Tomasza Kwaśniewskiego "W co wierzą Polacy? Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch…"

"Kwaśniewski w swoim reportażu pokazuje zaskakująco kolorowy obraz Polski, pełnej wierzeń, duchów, zabobonów, wróżb, ezoteryzmu. "Odsłania przed nami niejednorodny, bardzo bogaty, trochę dziwaczny obraz polskiej duchowości, nieco na przekór obowiązującej podskórnie tezie o Polsce jednorodnej, spójnej i katolickiej. To napięcie, ten wewnętrzny konflikt, to coś, co mnie zaciekawiło" – mówił o pracy nad spektaklem reżyser Szymon Kaczmarek.

Jak podkreślił, będzie to sztuka o wróżbiarskim biznesie i tych, którzy go tworzą, ale także o swoistej ucieczce od odpowiedzialności za własne życie, o potrzebie wiary w to, że istnieje inna pozazmysłowa energia, która wpływa na nasze życie. "Staram się z wyrozumiałością spojrzeć na grupy wróżących freaków i korzystających z ich usług klientów. To spektakl o tym, że jesteśmy różnorodni, ale w jakiś sposób połączeni wspólną niewiedzą o tym, co dalej... Z naszym życiem tu na ziemi i po śmierci. Myślę, że ta niewiedza to coś, co tworzy wspólnotę. Wspólnotę bezradności wobec dojeżdżającej nas rzeczywistości" – powiedział.

Autor adaptacji scenicznej, dramaturg Żelisław Żelisławski zwrócił uwagę, że w książce Kwaśniewskiego tak wiele jest barwnych postaci i fascynujących opowieści, że twórcy spektaklu siłą rzeczy musieli dokonać selekcji zdarzeń, łączyć kilka postaci w jedną, czy przeplatać ze sobą wątki.

"Żywiołem książki Kwaśniewskiego jest rozmowa, ale przenosząc ją na scenę musieliśmy poszukać trochę innego wehikułu narracyjnego niż chodzenie z narratorem za rękę po gabinetach wróżek, jasnowidzów i księży. Dlatego też z przemyconych gdzieniegdzie w tekście informacji staraliśmy się zbudować obraz odbiorców usług ezoterycznych, ich tęsknot, motywacji i problemów. W spektaklu znajdujemy się więc we wspólnej przestrzeni ezoterycznego biura, trochę jak jasnowidz z książki, który ze względu na koszty dzieli swoje miejsce pracy z sześcioma fryzjerami" – tłumaczył.

Reżyser spektaklu dodał, że idąc za różnorodnością postaci i zdarzeń, twórcy zaprojektowali również różnorodną strukturę dramatyczną. "Korzystamy z klasycznej komedii, musicalowych pieśni, ale także formy otwartej na widza w stylu wykładów TEDx" – zapowiedział.

W spektaklu wystąpią Anna Kieca, Beata Rakowska, Irena Rybicka, Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Przemysław Kozłowski, Miłosz Pietruski, Tadeusz Ratuszniak, Maciej Tomaszewski i gościnnie Mariusz Kiljan.

Premiera odbędzie się we wtorek na Dużej Scenie WTW.

Źródło:

PAP