EN

18.11.2020, 16:32 Wersja do druku

Wrocław. Teatr Polski chce postawić pomnik Igorowi Przegrodzkiemu

Staraniem Teatru Polskiego we Wrocławiu powstał  się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Igora Przegrodzkiego. Chcemy, aby za rok, u zbiegu ulic Zapolskiej i Piłsudskiego można było „ spotkać” Mistrza Igora idącego do teatru. Naszym marzeniem jest , aby ten pomnik ufundowali mieszkańcy miasta, w dowód pamięci o tych wszystkich wspaniałych kreacjach , które stworzył na scenie Polskiego. Nie oczekujemy wielkich kwot wpłaty- będzie nas cieszył każdy najskromniejszy datek.

fot. mat. teatru

Ukonstytuował się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Igora Przegrodzkiego w składzie :
prof. Michał Jędrzejewski wybitny artysta, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, twórca wielu projektów scenograficznych dla Teatru Polskiego
Jan Szurmiej- Z-ca Dyrektora do Spraw Artystycznych w naszym teatrze
Monika Bolly - nasz znakomita aktorka, studentka Igora Przegrodzkiego
Marta Hubka- scenografka i kostiumolożka, wpółpracująca z Polskim od czasów dyrekcji Pana Igora
Grzegorz Ragan -  mistrz krawiecki, szef pracowni, który pracuje w naszym teatrze 33 lata, osoba, którą Igor Przegrodzki darzył szczególną sympatią i zaufaniem

W przyszłym roku świętujemy jubileusz 75-lecia   i naszym marzeniem jest, aby postać Mistrza Igora pojawiła się w przestrzeni Wrocławia, jego ukochanego miasta, w którym spędził większość zawodowego życia.
Igor Przegrodzki to legenda Teatru Polskiego, znakomity aktor,  wychowawca wielu pokoleń młodych aktorów -wykładał w Studium Dramatycznym przy Teatrze Polskim, był dziekanem Wydziału Aktorskiego wrocławskiej fili WST w Krakowie, aktorstwa uczył także na Wydziale Wokalno-Aktorskim wrocławskiej Akademii Muzycznej.  W latach 1981-1985 był dyrektorem naszego teatru.
Osoba niezwykła pod każdym względem -  wciąż jest obecny we wspomnieniach pracowników, w niezliczonych anegdotach. W korytarzach Polskiego nadal można usłyszeć …..jego charakterystyczny głos,  bo kilkudziesięcioletnia(!!!) tradycja rywalizacji między aktorami,  kto lepiej sparodiuje p. Igora trwa nadal.
Chcemy zaangażować w ten projekt wszystkich, którym droga jest pamięć o Panu Igorze - zarówno widzów pamiętających jego wybitne kreacje aktorskie jak i koleżanki i kolegów ze sceny.
Każdy może być współfundatorem pomnika. Podajmy numer konta:

90 1240 4025 1111 0011 0278 5578

Wiemy, że to się uda - odsłonięcie pomnika Igora Przegrodzkiego we Wrocławiu będzie ważnym wydarzeniem jubileuszu 75-lecia Teatru Polskiego


Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

18.11.2020