EN

2.01.2021, 14:32 Wersja do druku

Wrocław. Teatr Muzyczny Capitol podsumował 2020 rok

W 2020 roku Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu odwołał 57 zaplanowanych spektakli i – dwukrotnie – wydarzenia 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zwróconych widzom zostało ponad 23 tys. kupionych biletów.

fot. mat. teatru

Rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego Capitol Joanna Kiszkis poinformowała, że w minionym roku teatr odwiedziło 32 tys. widzów na 84 spektaklach, a przychody z biletów wyniosły niecałe 2 mln zł. Odwołanych zostało 57 zaplanowanych spektakli i - dwukrotnie - wydarzenia zaplanowane w ramach 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zwróconych widzom zostało ponad 23 tys. kupionych biletów.

„Dla porównania: w 2019 roku Capitol odwiedziło ponad 136 tys. widzów i gości, w tym na nasze spektakle repertuarowe sprzedaliśmy 93 tys. biletów przy średniej frekwencji 90 proc., zarabiając prawie 5 mln złotych” – wskazała.

Z trzech zaplanowanych na 2020 rok premier Capitol wystawił dwie: „Gracjana Pana” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i „Lazarusa” w reżyserii Jana Klaty. „Ze względu na zamknięcie teatrów nie doszła do skutku premiera Alicji Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej, nie odbył się też 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej, a rozpoczęty w lutym nowy cykl na Scenie Restauracja Mów coś, śpiewaj! Improkracja & Capitol zawieszony został po pierwszym spotkaniu” – wymieniała Kiszkis.

Zamiast koncertów na żywo 41. PPA przyjął wówczas kształt internetowej telewizji. Nagrane odcinki telewizji festiwalowej można oglądać w mediach społecznościowych PPA.

W ramach działalności online, Capitol zrealizował też zapis wideo spektaklu „Gracjan Pan”, który wziął udział w 20. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach oraz w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

W czasie lockdownu teatr nagrał również film „Korona Impresje”, dwie piosenki - „Bądź przy mnie” dla Szpitala na Koszarowej i „Mury” dla Białorusi, oraz 24 odcinki Czytania na Dywanie.

„Wiosną udostępniliśmy bezpłatnie online trzy archiwalne spektakle Capitolu: IdiotęŚmierdź w górach i Trzy wesołe krasnoludki. Można je było oglądać do końca maja. Na krócej udostępniliśmy też dwie gale PPA: Budorigum Formacji Chłopięcej Legitymacje z 2016 roku i... rewolucyjną! Agaty Dudy-Gracz z 2010 roku. Obydwa koncerty można było oglądać przez tydzień na przełomie marca i kwietnia” – przypomniała Kiszkis.

W grudniu teatr zorganizował też happening - „Teatr nie działa” będący odpowiedzią na zamknięte dla publiczności instytucje kultury. Od 1 do 23 grudnia, w zwyczajowych godzinach wieczornego spektaklu, w witrynie teatru od strony ulicy Świdnickiej siedzieli artyści Capitolu.

Obecnie w Capitolu trwają zdjęcia do serialu edukacyjnego „Bez maski” o kulisach pracy teatru. „Zrealizowaliśmy już zdjęcia do odcinków o technologii sceny, o charakteryzacji i o próbie muzycznej, przed nami kolejne dni zdjęciowe” – powiedziała rzeczniczka.

Jedyną zaplanowaną na przyszły rok premierą jest „Alicja” - spektakl Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej inspirowany wątkami z "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla, który odbędzie się w czerwcu. Również na czerwiec planowana jest 41. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony w połowie kwietnia, wtedy też ruszy sprzedaż biletów. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne