EN
14.10.2021, 15:13 Wersja do druku

Wrocław. Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych

Instytut im. Jerzego Grotowskiego ogłasza  projekt „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”, w ramach którego swoje prace przedstawią Kobiety-artystki reprezentujące różne dziedziny sztuk performatywnych.

fot. mat. organizatora

Kuratorką projektu jest Monika Wachowicz – aktorka i performerka, związana z Teatrem A Part w Katowicach, prezeska Fundacji SZTUKA DLA ŻYCIA, nieustannie zafascynowana otaczającym nas światem. Jak sama mówi – jej motorem jest życie. Do współpracy zaprosiła wyjątkowe Kobiety – performerki, muzyczki, aktorki, m.in. Joannę Grabowiecką, Aurorę Lubos, Joannę Pawlik, Katarzynę Pastuszak, Magdę Tukę, Anitę Wach, Annę Steller, Magdę Dubrowską, oraz zespoły Studio Kokyu i Teatr A Part.

«Szczeliny» to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne”.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. „Szczeliny” realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce „Szczeliny istnienia”.

Projekt „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Program „Szczelin” na listopad:
 
12–14 LISTOPADA 2021
I Come to You River: Ophelia Fractured
spektakl Studia Kokyu
pt.–sob. 12–13/11, 17:00, Studio Na Grobli
Strefa szeptów
premiera performansu/instalacji wideo
i ceremonii przejścia w przestrzeni sztuki Joanny Grabowieckiej
pt. 12/11, 19:00, Piekarnia
Okruchy
performans/instalacja Moniki Wachowicz
sob. 13/11, 19:00; niedz. 14/11, 17:00, Sala Teatru Laboratorium
Okruchy życia cd.
wystawa fotografii Artura Turka inspirowana spektaklami Moniki Wachowicz
sob. 13/11, 19:00 – otwarcie wystawy; niedz. 14/11, od 16:30, Sala Teatru Laboratorium

Akty
performans Aurory Lubos
niedz. 14/11, 19:00, Studio Na Grobli
Zastanawiam się…
koncert/performans w reż. Joanny Pawlik
niedz. 14/11, 20:30, Piekarnia
 
O wydarzeniach w listopadzie:


„Strefa szeptów”
Doświadczenia osobiste twórczyń dotyczące straty bliskiej osoby stają się pretekstem do rozważań na temat tabuizacji śmierci we współczesnym świecie i symboliki odrodzenia.
Na scenie zobaczymy zarówno reżyserkę performansu/instalacji, Joannę Grabowiecką, jak również trzy Kobiety Mocy, wspierające procesy narodzin, umierania i uzdrawiania. Ich obecność będzie kluczowa dla opowieści bohaterki, która podczas swoistego seansu-ceremonii zaprosi widzów do przestrzeni, gdzie to, co nie może lub nie chce być już wykrzyczane, zostanie wypowiedziane szeptem, aby mogły zatryumfować piękno, witalność i sensualność.

„I Come to You River: Ophelia Fractured”
Artystki ze Studia Kokyu rzucają światło na Ofelię, by uległo ono załamaniu i odsłoniło, co ukryte w losie bohaterki Szekspira. Twórczynie oddają głos Ofelii, by mogła wreszcie powiedzieć, co myśli, byśmy mogli usłyszeć coś, co być może nie zawsze do nas dociera, gdy patrzymy na piękną, ponętną, młodą dziewczynę, unoszącą się pośród kwiatów na powierzchni wody. Spektakl otrzymał nagrodę w Konkursie SzekspirOFF w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (2021) – „za dojrzałość formy teatralnej oraz siłę aktorskiej obecności”. Przedstawienie grane jest w języku angielskim.

„Okruchy” połączone z wystawą fotografii „Okruchy życia cd.”
Performans/instalacja „Okruchy” narodziły się po spotkaniu Moniki Wachowicz z kobietami osadzonymi w areszcie w Katowicach, gdzie artystka prezentowała swój pierwszy autorski projekt solowy „V”. To doświadczenie pozostawało żywe na tyle, iż artystka postanowiła „przeprowadzić je” przez siebie ponownie: tym razem w ciszy i z emocjami, jakich doświadczyła podczas protestów – październikowych demonstracji Strajku Kobiet.
Wystawa fotografii Artura Turka „Okruchy życia cd.” inspirowana jest „V” i „Okruchami” Moniki Wachowicz. Zdjęcia nie stanowią jednak bezpośredniego odwzorowania prac artystki, ale są autorską interpretacją fotografa, odnoszą się do samotności i próby zdefiniowania życia.

„Akty”
„Akty” powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Performans Aurory Lubos jest jej odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Odpowiedzią inspirowaną warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.

„Zastanawiam się...”
Tytuł odnosi się do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia: niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Reżyserka Joanna Pawlik i twórcy projektu podejmują także wątki nawiązujące do sytuacji polityczno-ekonomiczno-społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce (sięgając m.in. do doświadczeń protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku).


Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet

Więcej informacji i program „Szczelin”: grotowski-institute.pl
Link do wydarzenia na FB: bit.ly

Karnet: 70/110 PLN
Bilet na pojedyncze wydarzenie: 20/30 PLN
 
Bilety do kupienia: bilety.grotowski-institute.pl
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne