30 lipca o godz. 19.30 w CZASOPRZESTRZEŃ/Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu odbędzie się spektakl dźwiękowy „Odwrócone światło” według poematu Tymoteusza Karpowicza. 5 sierpnia o godz. 19.30 odbędzie się kolejny spektakl dźwiękowy „Doskonała próżnia” na podstawie książki Stanisława Lema.
Pokazy zrealizowane zostały w ramach projektu “Czytanie w ciemnościach – Lem i Karpowicz ”. Prezentacja wydarzeń będzie miała również miejsce w Internecie w formie transmisji online na stronie Facebook Stowarzyszenia „Rita Baum”.
„Odwrócone światło” Tymoteusza Karpowicza jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej poezji lingwistycznej. Niezwykła erudycja i wyobraźnia poetycka doprowadziła do powstania fenomenalnego i niejednoznacznego poematu, który krytycznie drąży wszelkie możliwe nadużycia językowe. Polszczyzna Karpowicza potrafi nazywać trudne do uchwycenia zjawiska, procesy, wyglądy ze względu na to, że znajdują się one w ciągłej migotliwości semantycznej, podejrzliwości filozoficznej. W poemacie istotna jest gra światłocieni, antynomii, ważne są stany graniczne, marginalne i paradoksalne wieloznaczności.
Scenariusz do spektaklu „Odwróconego światła" został ułożony z dwudziestu pięciu utworów, nawiązując do pierwotnego układu poematu: „przed każdą chwilą”, „zwiastowanie”, „ nawiedzenie”, „ narodzenie”, „ nauka”, „ nauczanie”, „ kana galilejska”, „pojmanie”, „ ukrzyżowanie”, „zmartwychwstanie”.
Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów.
Scenariusz i reżyseria - Andrzej Ficowski
Aktor - Paweł Kutny
Muzyka – Roman Felczyński
„Doskonała próżnia" Stanisława Lema jest zbiorem recenzji nieistniejących książek. Streszczenia i analizy fikcyjnych utworów literackich są przesiąknięte pastiszem, dystansem i subtelną ironią, będąc formą wyrafinowanej i przewrotnej gry z czytelnikiem. Zestaw recenzji książek, które nigdy nie powstały, stwarza odbiorcom możliwość, w humorystycznej formie, obcowania z wielkimi tradycjami literackimi.
Scenariusz został napisany na podstawie czterech opowiadań zamieszczonych w „Doskonałej próżni": ,,Being Inc." opisuje społeczeństwo przyszłości, w którym każdy obywatel, za odpowiednią cenę, może sobie kupić życie, jakie sobie wymarzy. W „Die Kultur als Fehler" - Lem określa kulturę jako narzędzie służące adaptacji wszystkiego, co w człowieku przypadkowe. Trzecim opowiadaniem jest „Odys z Itaki", natomiast w opowiadaniu czwartym - w „Nowej kosmogonii" autor prezentuje produkcję wirtualnych istot.
Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów.
Scenariusz i reżyseria - Andrzej Ficowski
Aktor - Paweł Kutny
Muzyka - Roman Felczyński
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.