EN

26.07.2021, 11:51 Wersja do druku

Wrocław. Spektakl dźwiękowy wg poematu Tymoteusza Karpowicza.

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum” zaprasza na spektakl dźwiękowy „Odwrócone światło” według poematu Tymoteusza Karpowicza. Wydarzenie odbędzie się 30 lipca 2021 roku o godzinie 19.30 w CZASOPRZESTRZEŃ/Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych  ul. Tramwajowa 1-3.

fot. mat. organizatora

Pokaz zrealizowany został w ramach projektu  “Czytanie w ciemnościach – Lem i Karpowicz ”. Prezentacja wydarzenia będzie miało również miejsce w Internecie w formie transmisji online na stronie Facebook Stowarzyszenia „Rita Baum”.
„Odwrócone światło” Tymoteusza Karpowicza jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej poezji lingwistycznej.

Niezwykła erudycja i wyobraźnia poetycka doprowadziła do powstania fenomenalnego i niejednoznacznego poematu, który krytycznie drąży wszelkie możliwe nadużycia językowe. Polszczyzna Karpowicza potrafi nazywać trudne do uchwycenia zjawiska, procesy, wyglądy ze względu na to, że znajdują się one w ciągłej migotliwości semantycznej, podejrzliwości filozoficznej. W poemacie istotna jest gra światłocieni, antynomii, ważne są stany graniczne, marginalne i paradoksalne wieloznaczności.

Scenariusz do spektaklu „Odwróconego światła" został ułożony z dwudziestu pięciu utworów, nawiązując do pierwotnego układu poematu: „przed każdą chwilą”, „zwiastowanie”, „nawiedzenie”, „narodzenie”, „nauka”, „nauczanie”,  kana galilejska”, „pojmanie”, „ukrzyżowanie”, „zmartwychwstanie”.

Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów.

Scenariusz i reżyseria - Andrzej Ficowski
Aktor - Paweł Kutny
Muzyka – Roman Felczyński

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne