EN
10.08.2022, 12:30 Wersja do druku

Wrocław. Spektakl „Alejchem Szalom” na podwórku

W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia o godzinie 20:00 w niecodziennej scenerii podwórka Browarów Wrocławskich będziemy mogli obejrzeć spektakl „Alejchem Szalom” lublinieckiego Teatru po Pracy. Na wydarzenie organizowane w ramach Roku Edyty Stein wejdziemy za darmo.

fot. mat. teatru

„Alejchem Szalom” to wzruszający i pełen emocji spektakl przygotowany przez Teatr po Pracy i wyprodukowany przez Miejski Dom Kultury w Lublińcu. Spektakl swoją premierę miał 2018 roku na Rynku Miejskim w Lublińcu i powstał z okazji jubileuszu 10-lecia nadania Lublińcowi Patronatu u Boga Św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty  Stein. W przedsięwzięciu wzięło wówczas udział blisko 40 osób.

Niezwykły klimat sztuki przywołuje tęsknotę za ludźmi, którzy niegdyś tworzyli miasto – rodzinami żydowskimi, kupcami, za ich językiem i folklorem. Spektakl opowiada losy rodziny żydowskiej z uwzględnieniem sylwetki Edyty Stein. Jej postać jest mocno związana z historią Lublińca, które stanowiło rodzinne miasto jej matki. Tutaj Edyta, jako młoda dziewczyna, przyjeżdżała odwiedzać dziadków  i krewnych. W Lublińcu znajduje się też Muzeum Edyty Stein oraz Sanktuarium pod jej wezwaniem.

W tegorocznej odsłonie spektaklu „Alejchem Szalom” zagrają aktorzy Teatru po Pracy
i Młodzieżowej sceny teatralnej – sekcje działające w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Pojawią się również zawodowi aktorzy: reżyserka spektaklu – Agnieszka Raj-Kubat oraz Krzysztof Korzeniowski – aktor związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Fabuła sztuki okraszona jest żydowską muzyką i pieśniami, które wykona zespół w składzie: Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk, Marcin Kita i Marek Sklarczyk.

We Wrocławiu spektakl zagości dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" Centrum Kultury Zajezdnia oraz Domem Edyty Stein we Wrocławiu.

Spektakl „Alejchem Szalom”
Browary Wrocławskie

ul. Jedności Narodowej 202
14 sierpnia, godz. 20:00
Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne