EN

31.08.2023, 12:58 Wersja do druku

Wrocław. Sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie zdominowany przez realizacje sceniczne sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Widzowie zobaczą w nowym sezonie pięć premier, a dwie z nich zostaną wystawione jeszcze w tym roku.

fot. Zbigniew Libera/mat. teatru

Pierwszą realizacją w sezonie 2023/24 w WTW będzie „Młody mężczyzna". To prapremiera spektaklu na podstawie nowej książki ubiegłorocznej noblistki pt. „Le jeune homme” o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną. Książka została wydana w 2022 roku, choć powstała w 2000. To doświadczenie i ten tekst były dla Ernaux tak trudne, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na ich ujawnienie. Istotą opowieści jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.

Annie Ernaux, „Młody mężczyzna"

tłumaczenie: Agata Kozak
reżyseria: Katarzyna Kalwat
adaptacja: Sandra Szwarc/dramaturgia: Krzysztof Szekalski
fotografie, scenografia: Zbigniew Libera
muzyka: Teoniki Rożynek
transkrypcja języka, video: Natalia Mentkowska
koordynacja scen intymnych: Krystyna Lama Szydłowska
obsada: Ewelina Paszke-Lowitzsch i Dominik Smaruj

Prapremiera 16 września 2023 na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle: 17, 19 i 20 września oraz 20, 21 i 22 października.

***

Zgromadzeni na sali widzowie oczekują na rozpoczęcie spektaklu, ale kurtyna się nie podnosi. Z narastającego zniecierpliwienia rodzą się napięcia, konflikty i coraz poważniejsze pytania o to, co jest za kurtyną, czy ktoś się bawi nami, czy jesteśmy tylko rolami w sztuce i czy to co się nam zdarza, zostało wcześniej zapisane. Początkowa sytuacja „teatru w teatrze” stopniowo staje się metaforą kondycji człowieka, jego lęku przed tym, co nieuchronne a nieznane.

„Uwolnienie" to pierwsza z trzech zaplanowanych na sezon 2023/24 realizacji scenicznych sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Zenon Fajfer, „Uwolnienie"

reżyseria: Kuba Kowalski
scenografia: Maksymilian Mac
muzyka: Rafał Ryterski
video: Natan Berkowicz, Antoni Grałek
światło: Damian Pawella
obsada: Anna Błaut, Zina Kerste, Anna Kieca, Ewa Niemotko, Beata Rakowska, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik, Mariusz Bąkowski, Krzysztof Boczkowski, Rafał Cieluch, Maciej Tomaszewski, Tadeusz Ratuszniak

Prapremiera 28 października na Dużej Scenie WTW. Kolejne spektakle: 29 i 31 października. Sprzedaż biletów ruszy wkrótce.

***

„Stulejka" to sztuka złożona z niezwiązanych ze sobą fabularnie epizodów, które łączy wspólny temat – „męskość” i mężczyźni wobec zmian w pojmowaniu tradycyjnych ról płciowych. Operując zmiennymi konwencjami teatralnymi i językowymi, absurdem i groteską, Jakub Tabaczek, autor dramatu, stawia w nim pytania o to, dlaczego mężczyzna ciągle stwarza system opresji i sam staje się jego ofiarą, a także, czy naprawdę przekleństwo dziedziczenia złego wzorca męskości jest nieuchronne. Jak zatem odczytywać własny los, jak świadomie wypełnić rolę człowieka, kiedy wydaje się, że nic nie jest przez nas wybrane?

„Stulejka" to druga ze sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Spektakl wyreżyseruje Marcin Liber.

Jakub Tabaczek, „Stulejka"

reżyseria: Marcin Liber

prapremiera: 13 stycznia 2024, Duża Scena WTW.

***

„Kolejność fal" to dramat, w którym porządek realistyczny miesza się z symbolicznym, fantazja z obserwacją psychologiczną, dotkliwość prawdziwych wspomnień z projekcjami chorej pamięci. Bohaterami sztuki jest para starych ludzi oraz ich alter ego z przeszłości. W spektaklu młodzieńcze wyobrażenia i lęki dotyczące starości zostaną skonfrontowane z doświadczeniami schyłku życia. Jak mówi bohater dramatu: „na starość przedmioty zmuszają do działania, choć przez całe życie było odwrotnie". Zaczynają się mylić słowa, potem uczucia. Żywe i zarazem poetyckie dialogi nakreślają krąg refleksji: co z czasem się dzieje z ludzkimi uczuciami? Czy miłość to przypadek, czy konieczność? Czy mogło być inaczej, a jeśli tak, to czy byłoby lepiej? I to najważniejsze pytanie: o naturę i sens starości.

„Kolejność fal" to trzecia ze sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Filip Zawada, „Kolejność fal"

reżyseria: Daria Kopiec

prapremiera: 13 kwietnia 2024, Scena na Strychu WTW

***

Bohater opowiadania Franza Kafki pt. „Przemiana" budzi się pewnego dnia przemieniony w robaka i stwierdza, że nie będzie mógł iść do pracy. Rodzina trzyma go zamkniętego w pokoju, aby nikt nie dowiedział się o przemianie. Skoro nie może dłużej utrzymywać rodziny (jak do tej pory), staje się bezużyteczny i w końcu umiera. Dla reżysera, Michała Kmiecika, groza ukazanej przez Kafkę sytuacji bierze się z tego, że Gregor Samsa w takiej właśnie kolejności rozpoznaje swoją kondycję – ważniejsze dla niego są służbowe obowiązki komiwojażera, które zaniedbuje, a nie to, że w ogóle nie jest w stanie normalnie żyć jako karaluch. Historia Samsy pokazuje, co robi z człowiekiem kapitalizm – jak zniewala go, uprzedmiotowia i przemienia jego świadomość.

Franz Kafka, „Przemiana"

reżyseria: Michał Kmiecik

premiera: czerwiec 2024, Scena na Strychu WTW.

***

Piotr Froń, „Bezdroże"

Dramat interaktywny, na stronie www WTW od grudnia 2023 roku.

Projekt porusza temat uchodźstwa w kontekście kryzysu humanitarnego wywołanego atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. „Bezdroże" to zebrane i spisane przez autora historie, które łączy granica i szeroko pojęty temat sąsiedztwa. Opowiadają je osoby polskie i ukraińskie, potrzebujące i odpowiadające na potrzebę, wstydzące się i nienawidzące, bezdomne i goszczące, dobre i złe, lepsze i gorsze. Całość łączy szacunek i empatia dla każdego doświadczenia i pewnego rodzaju równouprawnienie każdej emocji. Wchodząc na podstronę dramatu „Bezdroże", czytelnik będzie mógł wędrować pomiędzy różnymi opowieściami, samemu wybierając wątki, tematy, osoby czy miejsca, za którymi podąża.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne