EN

17.06.2021, 14:18 Wersja do druku

Wrocław. Rytuały i obrzędy magiczne na przesilenie letnie, czyli „Czarownice” w Układzie Formalnym

Nadchodzący weekend przyniesie nam przesilenie letnie, czyli słowiańską Noc Kupały. Dla Celtów będzie to Sabat Litha, ale dla Układu Formalnego oznacza to „Czarownice” w Centrum na Przedmieściu.

fot. Grzegorz Stadnik / mat. teatru

Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice.


Nasze protagonistki, trzy różne archetypy, dotknięte innymi problemami… Trzy odmienne historie poddane osądowi. Jeśli okaże się, że historyjka nie bierze, nie jest warta słuchania… Jeśli powiedzą: zwykła czarownica… Wtedy wyrok się spełni. Wtedy nikt nie będzie ciekaw końca historii.


Trzy Czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują się by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia.


Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat – choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał.


„Czarownice” tworzą przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzeniu kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości.


Siła kobiet i siostrzeństwo – jakie są relacje między kobietami? Czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których miałyby być wobec siebie okrutne? Może czas połączyć siły i sprawić, że każda kobieta, każda różna, będzie idealna taka jaka jest.

TERMINY:
18 CZE 2021 - 18:00 (piątek)
19 CZE 2021 - 17:00 (sobota)
20 CZE 2021 - 18:00 (niedziela)


MIEJSCE:
Sala Formalna
Centrum na Przedmieściu
ul. Prądzyńskiego 39A
50-433 Wrocław


Czas trwania 60 MINUT


BILETY:
17 zł ulgowe / 25 zł normalne
https://bit.ly/3itn6iy


Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

REALIZATORZY:
scenariusz MAGDALENA DRAB
reżyseria KAROLINA KOWALCZYK
scenografia KLAUDIA LASZCZYK
obsada WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, OLGA ŻMUDA, KATARZYNA KAPELA/KLARA WOJTKOWSKA
muzyka KATARZYNA KAPELA/KLARA WOJTKOWSKA
choreografia PIOTR MATEUSZ WACH
kierownik produkcji JERZY GÓRSKI

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/8sYFqNNou
____________________
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

17.06.2021

Wątki tematyczne