EN

17.01.2022, 14:55 Wersja do druku

Wrocław. Ruszają dwie nowe instytucje kultury

Wzmocnienie oferty kulturalnej miasta, wyższa specjalizacja działań i dwie nowe instytucje na mapie Wrocławia. Poznaliśmy szczegóły Wrocławskiego Instytutu Kultury i zmienionej formuły Strefy Kultury Wrocław, a także nazwiska kandydatek na ich dyrektorki. Obie instytucje rozpoczną swoją działalność już 1 lutego.

fot. mat. organizatora

Strefa Kultury Wrocław w dotychczasowym kształcie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku, gdy Wrocław, jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury, zdecydował się na kontynuowanie działalności organizacji odpowiedzialnej za koordynację obchodów. Jako organizator kilkuset wydarzeń kulturalnych rocznie stała się jedną z największych samorządowych instytucji kultury w Polsce. Zarówno prowadzone przez SKW miejsca kultury, jak i organizowane przez nią festiwale oraz programy, na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijały się i rosły – tak, jeśli chodzi o skalę, jak i o liczbę osób w nich uczestniczących. W związku z tym w 2021 roku podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni dla indywidualnego rozwoju dwóch coraz wyraźniej rysujących się części działalności.

– Dwie specjalistyczne instytucje umożliwią dalszy postęp dwóch wyraźnych kompetencji dotychczasowej Strefy Kultury Wrocław – produkcyjnej, skupiającej się na organizacji wydarzeń o dużej skali oraz animacyjno-edukacyjnej, polegającej na pogłębionym badaniu, ale i wspieraniu rozwoju zróżnicowanych inicjatyw – tłumaczył na konferencji prasowej Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. – Powołując do życia Wrocławski Instytut Kultury oraz zmieniając formułę działalności Strefy Kultury Wrocław chcemy wzmocnić i rozwinąć instytucjonalne pole kultury we Wrocławiu, ulepszając w ten sposób ofertę dla mieszkańców naszego miasta – dodaje dyrektor.

Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław w nowej formule rozwijać będzie rozpoznawalne w całym kraju festiwalowe marki, jak Jazz nad Odrą i WROsound oraz działania impresaryjne skupione głównie wokół Impartu. Z kolei Wrocławski Instytut Kultury zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym.

Źródło:

Materiał nadesłany