EN

11.06.2021, 10:47 Wersja do druku

Wrocław. Rozpoczyna się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Spektaklem „Przybysz” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka rozpocznie się w piątek 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Gośćmi festiwalu, który potrwa do 20 czerwca będą m.in. holenderska wokalista Kovacs, czy rosyjska grupa Pussy Riot.

fot. proj. Damian Styrna / mat. organizatora

Tegoroczny PPA odbędzie się w formule hybrydowej - koncerty i spektakle będzie można oglądać na żywo i – z małymi wyjątkami – online.

Pierwszego dnia przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć spektakl dyplomowy studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. „Przybysz” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to poemat muzyczny na motywach albumu "The Arrival" australijskiego rysownika i pisarza Shauna Tana. "Spektakl opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata. Towarzyszą mu statki, chmury, walizki, magiczne istoty oraz inni podróżni szukający lepszego jutra. Nowy Świat okazuje się niezrozumiały, tajemniczy, dziwny i abstrakcyjny, pełen ludzkich historii takich jak +przybyszowa+. To opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu, a także zachwycie nad wolnością i innością" – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

W sobotę w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się koncert-spektakl rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot, połączony z dokumentacją filmową działań grupy. Tego dnia na podwórkowej scenie Impartu wystąpi też Natalia Sikora z grupą Huncwot.

W kolejnych dniach publiczność PPA będzie miała okazję wysłuchać koncertów m.in holenderskiej wokalistki Kovacs, pochodzącego z Bułgarii performera i wokalisty Ivo Dimcheva oraz Portugalczyka Salvadora Sobrala - laureata konkursu Eurowizji.

Podczas przeglądu wystąpią także Renata Przemyk, która zaśpiewa w duetach m.in. z Adamem Nowakiem, Czesławem Mozilem i Johnem Porterem, a także Magda Kumorek, Mary Komasa oraz duet Karaś/Rogucki.

Oprócz spektaklu „Przybysz” w programie festiwalu znalazły się również inne przedstawienia dyplomowe szkół teatralnych takie jak „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów” Agaty Dudy-Gracz z warszawskiej Akademii Teatralnej oraz "Inni ludzie" według tekstu Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Stuhra z wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych.

Pokazane zostaną także przedstawienia "Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" warszawskiego Teatru Studio oraz "Boże! Ojczyzna! – Ale jaka?" w reżyserii Bogusława Sobczuka, w którym poezje o Polsce będą recytować aktorzy-mistrzowie słowa, a śpiewać – młodzi wokaliści. Podczas festiwalu nie zabraknie także koncertów Nurtu Off.

Koncert Galowy „Wiązanka pieśni miłosnych” wyreżyseruje w tym roku Jan Klata, a na scenie Teatru Polskiego widzowie będą mogli zobaczyć m.in. Emose Uhunmwangho, Magdę Szczerbowską, Marcina Czarnika i Romana Gancarczyka.

Nieodłącznym elementem PPA jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Jego finałem będzie koncert składający się z dwóch części. Pierwszą, czyli występy finalistów konkursu wyreżyseruje Paweł Palcat. W drugiej części wystąpi Ralph Kaminski, który zaprezentuje piosenki Kory.

Festiwal zamknie spektakl „Być jak Beata” z Teatru Współczesnego w Szczecinie, z utworami Beaty Kozidrak.

PPA zagości w tym roku nie tylko w Teatrze Capitol, ale także m.in. na niedawno otwartej Scenie w Podwórku w Imparcie, w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, Teatrze Polskim i w Synagodze pod Białym Bocianem.

Organizatorem Przeglądu jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, mecenasem – Miasto Wrocław.

Źródło:

PAP

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

11.06.2021