Białoruski poeta Andrej Chadanowicz, którego w ojczyźnie spotkały represje polityczne, przebywa we Wrocławiu na rocznej rezydencji w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN – podał Wrocławski Dom Literatury.
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN zrzesza miasta oferujące pomoc artystom, którzy ze względu na polityczne prześladowania nie mogą bezpiecznie żyć i tworzyć w swoich krajach.
Wrocław od stycznia udziela takiej pomocy białoruskiemu poecie i tłumaczowi Andrejowi Chadanowiczowi. Białorusin będzie mieszkał i tworzył w stolicy Dolnego Śląska przez rok – przekazała PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.
Chadanowicz to absolwent Wydziału Filologicznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, a do 2021 r. również wykładowca tej uczelni. W wyniku represji politycznych poeta został zmuszony do opuszczenia Białorusi. Po tym jak władze pozbawiły go możliwości nauczania literatury, założył kanał w mediach społecznościowych, na którym publikuje swoje wykłady.
Chadanowicz jest autorem 11 tomów poetyckich i książki poetyckiej dla dzieci. W Polsce ukazał się zbiór jego wierszy „Święta nowego rocku” oraz „Zabawy fantomowe”, a tłumaczami jego poezji byli Adam Pomorski, Leszek Engelking i Bohdan Zadura. Na świecie jego twórczość doczekała się przekładu na 12 języków – przypomniała Konopko.
Białoruski literat jest też tłumaczem poezji na swój język ojczysty z polskiego, francuskiego, ukraińskiego, angielskiego i rosyjskiego.
Należy do Związku Białoruskich Pisarzy, a także do Białoruskiego PEN Clubu, którego w latach 2008-2017 był prezesem. Wielokrotnie nagradzany, za swoje tłumaczenia literatury polskiej otrzymał Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę Polskiego PEN Clubu.
Wrocław należy do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN od 2015 r. Sieć zrzesza ponad osiemdziesiąt ośrodków z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej – w tym pięć polskich miast. Oprócz Wrocławia są to: Gdańsk, Katowice, Kraków i Warszawa.