EN

20.04.2024, 12:06 Wersja do druku

Wrocław. Recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa i Stefa Kultury Wrocław zapraszają na recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego.

„Carmen”, fot. Michał Heller / mat. Opery i Filharmonii Podlaskiej

Podczas koncertu usłyszymy wielkie arie operowe – zarówno z dzieł popularnych jak Carmen George’a Bizeta (Seguidilla oraztzw. aria z kwiatkiem), Pajace Ruggiero Leoncavallo i Rycerskość wieśniacza Pietra Mascagniego (aria Santuzzy), jak i mniej znanych jak Romeo i Julia Charlesa Gounoda (z towarzyszeniem harfy!).

W programie również utwory Hectora Berlioza, Francisa Poulenca i Ruperta Chapiego, a także repertuar polski – pieśni Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Lucjana Marczewskiego oraz ukraińskie piosenki ludowe.

Śpiewakom na fortepianie towarzyszy pianista Ashot Drnayan-Babrouski.

Koncert będzie już szóstym wydarzeniem z autorskiego cyklu Stowarzyszenia im. Richarda Straussa Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku.

Recital dofinansowany został ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku – recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego

Koncert 17 maja 2024 (piątek), godz. 19.00

Strefa Kultury Wrocław – Impart Centrum

ul. Piłsudskiego 19

Bilety:

strefakultury.pl

Iryna Zhytynska – jedna z najbardziej znanych polskich mezzosopranów. Artystka urodziła się w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Przez wiele lat związana była z Operą Wrocławską, w której przygotowała i zaśpiewała wiele partii – m.in. w operach Verdiego, Mozarta, Saint-Saënsa, Borodina, Musorgskiego, Bizeta (popisowa rola artystki – Carmen). Artystka występowała m.in. w Teatro Real w Madrycie, Teatro la Maestranza w Sewilli, Teatro Arriaga w Bilbao, Teatro Maggio Musicale we Florencji, teatrach niemieckich – w Passau i Gut Immlig czy Karlsruhe. Wielokrotnie śpiewała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Poznańskiej i Operze Krakowskiej. Wyjątkowym dla artystki wydarzeniem w roku 2015 był koncert w Filharmonii Paryskiej, na który zaprosił ją światowej sławy tenor Roberto Alagna. W 2020 Iryna Zhytynska śpiewała w Teatrze Wielkim Operze Narodowej partię Charlotty w Wertherze Masseneta. Partnerował jej Piotr Beczała, jeden z najsłynniejszych obecnie tenorów na świecie. W 2022 wystąpiła na festiwalu Joroinen Music Festival w Finlandii oraz śpiewała partię Odarki w ukraińskiej operze Zaporożec za Dunajem S. Hulaka-Artemowskiego, która miała swoje polskie prawykonanie w sierpniu, a w 2023 roku została wystawiona w formie widowiska open-air przez Operę Wrocławską z gościnnym udziałem Artystki. We wrześniu 2023 Iryna Zhytynska wystąpiła w prapremierze opery Dzikie polowanie króla Stacha Olgi Podgajskiej w Barbican Theatre w Londynie, a w październiku zaśpiewała w koncercie charytatywnym dla Ukrainy w Státní Operze (Národní Divadlo) w Pradze. W maju 2024 roku wystąpi w premierowych przedstawieniach Rycerskości wieśniaczej Mascagniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Iryna Zhytynska we Wrocławiu mieszka od 2007 roku.

Rafał Bartmiński – jeden z  polskich tenorów dramatycznych, wykonujący najbardziej wymagające partie repertuaru światowego: niezapomniany Jontek w Halce i Stefan w Strasznym dworze Moniuszki, Ismaele w Nabuccu Verdiego, Boris w Katii Kabanowej Janáčka, Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Madwoman w Curlev River Brittena, Tamburmajor w Wozzecku Berga, Rodolfo w Cyganerii Pucciniego, Don José w Carmen Bizeta, Wacław w Marii Statkowskiego, Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego, Steva w Jenůfie Janáčka, Cavaradossi w ToscePucciniego.

Artysta stale współpracuje z większością orkiestr i filharmonii w Polsce m.in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), Simfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową i Teatrem Wielkim Operą Narodową. Występuje również jako aktor dramatyczny, w Teatrze Telewizji (Sesja castingowa w reżyserii Krzysztofa Zanussiego) i w spektaklu Maria Callas – masterclass Andrzeja Domalika u boku Krystyny Jandy. Jako propagator muzyki Stanisława Moniuszki z rąk Marii Fołtyn otrzymał Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej.

Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku – recital Iryny Zhytynskiej i Rafała Bartmińskiego

Koncert 17 maja 2024 (piątek), godz. 19.00

Strefa Kultury Wrocław – Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Bilety: strefakultury.pl/kup-bilet

Źródło:

Materiał nadesłany