EN

7.10.2022, 15:13 Wersja do druku

Wrocław. Rame Lahaj wystąpi w Operze Wrocławskiej

14 i 16 października na deski Opery Wrocławskiej powróci Łucja z Lammermooru Gaetano Donizettiego. Gwiazdą spektakli będzie Rame Lahaj - artysta z Kosowa, laureat Międzynarodowego Konkursu im. Riccardo Zandonai w Riva del Garda we Włoszech i Konkursu Ritorna Vincitore w Neapolu; występował na deskach oper w Montpellier, Palermo, Drezna, Budapesztu, Berlina, Brukseli i Londynu.

fot. Fadil Berisha / mat. teatru

Wychowywał się w cieniu wojny na Bałkanach, a swoją akademicką karierę zaczął od studiów informatycznych – jednak wyjątkowe oddanie muzyce i wielka determinacja zaprowadziły go na światowe sceny operowe. Rame Lahaj, słynny kosowski tenor, wystąpi na deskach Opery Wrocławskiej w spektaklach Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego już 14 i 16 października. W tytułowej partii usłyszymy doskonale znaną wrocławskiej publiczności sopranistkę Joannę Moskowicz.

Łucja z Lammermooru to słynne dzieło Gaetana Donizettiego, mistrza włoskiego bel canta. Urzekające pięknem melodyki arie i duety, klasyczny i zarazem tragiczny trójkąt miłosny od ponad 185 lat poruszają kolejne pokolenia wielbicieli włoskiej opery. Libretto nawiązuje do romantycznej powieści Waltera Scotta Narzeczona z Lammermooru, stanowiąc kanwę opery pełnej wielkich emocji, z rodzinną i polityczną intrygą w tle. Donizetti okazał się tutaj godnym następcą wielkiego Gioacchino Rossiniego, zdobywając uznanie nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również we Francji. Łucja z Lammermooru prowadzi widza od nastroju miłosnej sielanki i obietnicy szczęścia aż po nieoczekiwany, tragiczny finał.

W roli Edgardo usłyszymy śpiewającego tenorem lirycznym Ramego Lahaja, artystę z Kosowa, przyciągającego talentem i wyjątkową prezencją sceniczną. Rame Lahaj jest laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Riccardo Zandonai w Riva del Garda we Włoszech i Konkursu Ritorna Vincitore w Neapolu; występował na deskach oper w Montpellier, Palermo, Drezna, Budapesztu, Berlina, Brukseli i Londynu, a serca publiczności szczególnie podbił rolami Edgarda w Łucji z Lammermooru i Nemorina w Napoju miłosnym Donizettiego, Pinkertona w Madame Butterfly, Cavaradossiego w Tosce i Rinuccia w Giannim Schicchim Pucciniego.

Jako Lucia wystąpi Joanna Moskowicz, charyzmatyczna sopranistka współpracująca m.in.z Operą Narodową w Warszawie, znana wrocławskiej publiczności z ról z Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Zuzanny w Weselu Figara Mozarta, Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego, Hanny w Strasznym dworze Moniuszki czy Musetty w Cyganerii Pucciniego.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne