EN

29.01.2020, 13:54 Wersja do druku

Wrocław. Pussy Riot na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

- Od dłuższego czasu mam wrażenie, że panowie niewiele mają do powiedzenia, jeżeli chodzi o rzeczy istotne, a kobiety przykrywają swoją intuicją i mądrością nasze fanaberie - podkreśla Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA.

PA 2020. Pussy Riot i inne kobiety

Wśród zaproszonych do występów artystek znalazły się m.in.: Magdalena Kumorek z autorskim recitalem "Madaleine", Mary Komasa z materiałem ze swojej najnowszej płyty, powracająca z nowymi aranżacjami starego repertuaru Renata Przemyk czy bezkompromisowa performerka Siksa. We Wrocławiu wystąpi też rosyjska grupa Pussy Riot, znana głównie z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych.

Nie zabraknie jednak miejsca na męskie spojrzenie na piosenkę aktorską. Koncert Galowy zatytułowany "Wiązanka pieśni miłosnych" wyreżyseruje Jan Klata, inspirując się słowami Olgi Tokarczuk, która odbierając Literacką Nagrodę Nobla, mówiła o potrzebie czułości.

PPA 2020. Wspomnienie Kory

Koncert Finałowy, w którym prezentują się muzycy zakwalifikowani do ostatniego etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, w tym roku będzie miał nieco zmienioną formę. Jego drugą częścią wypełnioną zazwyczaj występami różnych artystów będzie recital laureata ubiegłorocznej edycji Konkursu Ralpha Kaminskiego. Wokalista wykona premierowo koncert-spektakl oparty na utworach z repertuaru Kory Jackowskiej i Maanamu.

Gościem Przeglądu będzie także Salvador Sobral. Portugalczyk, który w 2017 roku wygrał Eurowizję, wystąpi w Synagodze pod Białym Bocianem. Na Scenie Ciśnień swój "LIVE solo concert" zaprezentuje pochodzący z Bułgarii ekscentryczny performer Ivo Dimchev. Wśród zagranicznych artystów znalazła się także grupa z 2b Theatre Company ze spektaklem "Old Stock, A Refugee Love Story (Opowieść miłosna o uchodźcach)".

PPA 2020. Polaków portret własny

Polskie sceny teatralne reprezentować będą natomiast TR Warszawa z wyreżyserowaną przez Grzegorza Jarzynę musicalową interpretacją tekstu Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" oraz Teatr Współczesny ze Szczecina z przedstawieniem "Być jak Beata", czyli opowieścią o miłości do wokalistki zespołu Bajm.

STUDIO teatrgaleria odwiedzi Wrocław z muzycznym spektaklem "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim", a teatralny repertuar dopełnią dwa dyplomy szkół aktorskich - tytuły wybranych projektów poznamy w połowie lutego.

W pierwszym dniu PPA odbędzie się specjalne wydanie nowego cyklu spotkań z udziałem aktorów teatru Improkracji i Teatru Muzycznego "Capitol". Natomiast na zakończenie Przeglądu widzowie zobaczą koncert "Boże! Ojczyzna! - Ale jaka?", w którym zaproszeni przez reżysera i pomysłodawcę projektu Bogusława Sobczuka artyści (wśród nich Jan Frycz, Andrzej Grabowski i Daniel Olbrychski) w osiemnastu utworach przywołają "Polaków portret własny".

PPA 2020. Bilety i wejściówki

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się od 20 do 29 marca. Jego rozpoczęcie nieprzypadkowo zbiegnie się z Wrocławskim Kongresem Kultury. Organizatorzy PPA aktywnie włączają się w prace Kongresu, który ma być platformą wymiany doświadczeń i oczekiwań wszystkich osób zainteresowanych kulturalnym życiem Wrocławia.

Sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę 1 lutego o godzinie 10, a tydzień później, wyłącznie w kasach Teatru Muzycznego "Capitol", będzie można kupić wejściówki na przedstawienia Nurtu OFF.
Tytuł oryginalny

Pussy Riot na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Bianka Mikołajewska

Data publikacji oryginału:

29.01.2020