EN

25.10.2023, 08:00 Wersja do druku

Wrocław. Premierowe „Uwolnienie" w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na praprapremierę spektaklu „Uwolnienie" Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego.

fot. Filip Wierzbicki / mat. teatru

Kuba Kowalski zwraca uwagę na to, że Zenon Fajfer, autor sztuki, jawnie nawiązuje do twórczości Samuela Becketta, a surrealistyczne obrazy przywodzą na myśl twórczość Luisa Buñuela, co jednak nie odbiera „Uwolnieniu" oryginalności.

– Język, którym autor się posługuje, to na wskroś współczesne połączenie otaczających nas głosów. Słychać pośród nich nieustannie nam towarzyszący medialny szum, pustą, polityczną nowomowę, dobrze znane jęki frustracji, tłumiony gniew i agresję, ale też głód przeżyć duchowych – wyjaśnia Kuba Kowalski.

Z tej polifonii wyłoni się obraz wiecznie podzielonej wspólnoty, zmęczonej i nieufnej, podatnej na manipulację i wciąż niezdolnej do wspólnego działania.

Muzycznym trzonem spektaklu „Uwolnienie" są dwa źródła dźwięku.

– Pierwszym z nich jest perkusja, która stoi na scenie, jednak bez perkusisty. Mogę tylko powiedzieć, że coś na niej gra. Co? Przekonamy się w teatrze – mówi Rafał Ryterski, autor muzyki do spektaklu.

Głównym generatorem dźwięku jest natomiast zespół aktorski Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który staje się chórem.

– Tekst Zenona Fajfera został zapisany graficznie i wygląda jak swego rodzaju partytura. Kuba Kowalski rozpisał go na poszczególnych aktorów – dodaje autor muzyki. 

Maks Mac mówi, że tworząc kostiumy, bazował na bardzo prostych, codziennych krojach, które przetwarzał w uzgodnieniu z reżyserem, dodając do nich własne barwy.

– To naturalne, organiczne kolory, które będą uwypuklać cechy charakterystyczne postaci i będą korespondowały ze scenografią spektaklu – zapewnia Maks Mac.

Inspiracją dla scenografii były natomiast tradycyjne kurtyny teatralne.

– Zdecydowaliśmy się przetworzyć je we współczesny sposób. Scenografia pełni rolę granicy, o której jest mowa w tekście Zenona Fajfera – podkreśla autor kostiumów i scenografii.

Ważną rolę w „Uwolnieniu" odegrają projekcje video.

– To instalacja z metafizycznego „Big Brothera", który to wszystko obserwuje. W trakcie spektaklu ta instalacja bardzo się zmienia – nabiera dużo bardziej psychodelicznego i halucynogennego charakteru – wyjaśnia Kuba Kowalski.

– Autorzy video, Natan Berkowicz i Antoni Grałek, zrobili nie tyle projekcje do spektaklu, ale instalację z różnych kamer i z kilku kierunków. Dodatkowo przetwarzają ją przez różne efekty. To bardzo ważna i integralna część tego przedstawienia – dodaje reżyser. 

„Uwolnienie" to według niego wycieczka w sam środek paraliżującego marazmu, poczucia dezinformacji i bezsilności, które tak dobrze znamy z ostatnich lat w Polsce. Jednocześnie zapewnia, że będzie to wycieczka ironiczna, unikajaca patosu.

Kuba Kowalski widzi w tekście Zenona Fajfera możliwość zabrania widza w podróż od teatru absurdu, zadającego egzystencjalne pytania, przez dowcipną satyrę na współczesnych Polaków, aż po opowieść o empatii, która nieśmiało kiełkuje gdzieś pod wściekłością i wrzaskiem bohaterów. Czy jesteśmy w stanie porozumieć się i przynajmniej tymczasowo zasypać dzielące nas przepaści? Jak mamy ze sobą rozmawiać?

Prapremiera spektaklu już 28 października o godz. 19:15. „Uwolnienie" Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego zagramy też 26 i 27 października o 19:15 (spektakle przedpremierowe) oraz 29 i 31 października (odpowiednio o 18:15 I 19:15) na Dużej Scenie WTW.

Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl

***

realizatorzy:

Zenon Fajfer (autor)

Kuba Kowalski (tekst sceniczny i reżyseria)

Maks Mac (scenografia, kostiumy)

Kornelia Dzikowska (koncepcja scenografii)

Rafał Ryterski (muzyka)

Natan Berkowicz, Antoni Grałek (video)

Damian Pawella (światło)

Lina Wosik (asystentka reżysera)

Katarzyna Krajewit (inspicjentka)

Agnieszka Piesiewicz (realizacja video)

Janusz Kaźmierski, Przemysław Pogiernicki (kamery)

Piotr Postemski (realizacja dźwięku)

Jan Sławkowski (realizacja światła)

obsada:

Anna Błaut, Zina Kerste, Anna Kieca, Ewa Niemotko, Beata Rakowska, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik, Mariusz Bąkowski, Krzysztof Boczkowski, Rafał Cieluch, Maciej Kowalczyk, Przemysław Kozłowski, Tadeusz Ratuszniak, Maciej Tomaszewski, Mikołaj Siemionek, Mirosław Siwek

Źródło:

Materiał własny