EN

11.05.2023, 08:23 Wersja do druku

Wrocław. Premiera spektaklu „Otworzy się ziemia” w Teatrze Muzycznym Capitol

Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych? - pyta reżyser Radek Stępień w spektaklu „Otworzy się ziemia”, którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Capitol. Na potrzeby przedstawienia przeprowadzono wywiady z osobami w kryzysie bezdomności.

fot. proj. Sylwia Cegielna, fot. Łukasz Gawroński / mat. teatru

„Otworzy się ziemia” to spektakl według tekstów i songów Bertolta Brechta z muzyką niemieckich kompozytorów, Kurta Weilla i Hannsa Eislera.

Reżyser spektaklu, Radek Stępień na nowo stawia pytania o kwestie, na które zwracał uwagę w swoich czasach niemiecki dramaturg: dlaczego jedni mają tak dużo, że nigdy nie uda im się wydać wszystkiego, a inni tak mało, że nie mogą pozwolić sobie na podstawowe środki do życia? Dlaczego człowiek, który upadł, skazywany jest przez społeczeństwo na wieczne upadanie? Jaka jest nasza odpowiedzialność wobec ludzi wykluczonych? Jak mogliśmy dopuścić do tak wielkich nierówności społecznych i jaką karę poniesiemy, jeśli szybko z tym czegoś nie zrobimy?

„Bohaterami spektaklu są wrocławscy bezdomni, których codziennie mijamy, ale nie zwracamy na nich większej uwagi, bo pociągają nas do odpowiedzialności i wywołują zbyt dużo wyrzutów sumienia” – napisano w zapowiedzi spektaklu. Kolejnymi bohaterami - jak podano - są aktorki i aktorzy, którzy zgodnie z propagowanymi przez Brechta zasadami gry teatralnej, przeprowadzają na naszych oczach demontaż współczesnego człowieka, zarówno wykluczonego jak i uspołecznionego. „Widzowie sami ocenią, czy te dwa rodzaje ludzi czymkolwiek się od siebie różnią” – czytamy.

Na potrzeby spektaklu przeprowadzono wywiady z mieszkankami i mieszkańcami Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych we Wrocławiu oraz podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy „Ludzie Ludziom”.

Utwory do przedstawiania wybrał Radek Stępień wraz z Konradem Hetelem, dramaturgiem i autorem scenografii. Aranżacje przygotował Kuba Suchar, twórca muzyki teatralnej i filmowej, znany publiczności także z zespołu Robotobibok. Autorem video, w tym wywiadów z bohaterami spektaklu, jest Natan Berkowicz, kostiumy zaprojektował Łukasz Mleczak, a za reżyserię światła odpowiada Jakub Frączek.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie Ciśnień.

Źródło:

PAP