EN
05.11.2021, 15:19 Wersja do druku

Wrocław. Premiera spektaklu o protestach kobiet już 20 listopada

Już 20 listopada w Centrum Sztuk Performatywny „Piekarnia” odbędzie się premiera spektaklu „Kobieta i życie” – inscenizacji tekstu Maliny Prześlugi inspirowanego zeszłorocznymi protestami kobiet. Realizacja przedstawienia, którego reżyserem jest Piotrem Łukaszczyk, jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu wrocławskich jednostek kultury. Bilety już w sprzedaży.

fot. mat. organizatora

Dramat Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” zainspirowana została masowymi protestami, które przeszły ulicami naszego kraju jesienią 2020 roku. To sztuka o pragnieniu wolności: od oczekiwań i powinności, od ról społecznych i kulturowych, ale też o solidarności i poczuciu siły ze wspólnego buntu. – Byłam, mówiąc delikatnie, bardzo zła na to, co się wyprawia z kobietami w naszym państwie– tłumaczy dramaturżka Malina Prześluga. – O tym właśnie jest ten tekst. Starałam się jednak, by – także przez rymowaną i zrytmizowaną formę – nie była to wypowiedź publicystyczna, tylko alegoria problemu. Sztuka został nagrodzony na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

„Kobieta i życie” opowiada o kolejnych etapach życia bohaterki uwięzionej w pętli ról płciowych i społecznych narzuconych przez rodzinę i wychowanie, mężczyzn i związki, przyjaciółki i otoczenie z pracy, popkulturę i media – nakreśla fabułę spektaklu jego reżyser, Piotr Łukaszczyk. – Pętle te tworzą schemat wielu kobiet i dopóki ten schemat nie zostanie przerwany, w przyszłości będą rodzić się kolejne kobiety, które spotka podobny los. Istotny temat tekstu Maliny Prześlugi zainicjował bezprecedensową, wielostronną współpracę wrocławskich jednostek kultury, które zaangażowały się w jego sceniczną realizację.

Inscenizacja powstaje wspólnymi siłami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filii we Wrocławiu, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Na scenie zobaczymy aktorów związanych z Capitolem (Katarzyna Pietruska, Albert Pyśk) i WTW (Anna Błaut, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz-Szwed, Krzysztof Boczkowski) oraz studentów AST (Anna Kozłowska, Magdalena Taranta, Dominik Smaruj, Chrystian Talik). Strefa Kultury Wrocław koordynuje produkcję projektu, a premierowe pokazy odbędą się w prowadzonym przez Instytut Grotowskiego Centrum Sztuk Performatywny „Piekarnia”. Przedsięwzięcie powstaje przy finansowym wsparciu Miasta Wrocław.

„Kobieta i życie” dostępna dla wszystkich
By umożliwić udział w spektaklu wszystkim zainteresowanym wspólnie z Fundacją Katarynka przygotowany został pokaz skierowany do widzek i widzów ze specjalnymi potrzebami odbiorczymi. Spektakl grany 21 listopada o godzinie 19:00 poprzedzony zostanie audiowstępem, przygotowanym dla widzów z niewidomych i niedowidzących. Odbiorcy z niepełnosprawnością słuchu będą mogli skorzystać, po wcześniejszym zasygnalizowaniu takiej potrzeby, z przenośnych pętli indukcyjnych. Przestrzeń Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” przystosowana jest też dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Prapremierowe wykonanie „Kobiety i życia” odbędzie się 20 listopada o godzinie 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Kolejne pokazy zaplanowane są na dni 21-24 listopada. Bilety na wszystkie spektakle dostępne są online za pośrednictwem strony Strefy Kultury Wrocław oraz w kasie w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Więcej informacji o projekcie pod adresem: facebook.com/KobietaiZyciespektakl.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne