EN
9.09.2021, 19:00 Wersja do druku

Wrocław. Premiera spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” w piątek w Teatrze Polskim

„Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Cezarego Ibera na podstawie powieści Kena Keseya otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek.

Inne aktualności

Bestsellerowa powieść Kena Keseya spopularyzowana przez film Miloša Formana to opowieść o buncie niepokornego lekkoducha, osadzonego tymczasowo w szpitalu psychiatrycznym, i jego konflikcie z perfidną, manipulującą ludźmi siostrą oddziałową.

Historia, oryginalnie dziejąca się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku, w inscenizacji Cezarego Ibera przeniesiona zostaje do czasów współczesnych.

Jak podkreślił na konferencji prasowej reżyser, praca nad spektaklem była dla twórców oraz aktorów sporym wyzwaniem, zespół bowiem musiał zmierzyć się ze swego rodzaju legendą, którą stworzył Forman.

„Zastanawiając się nad spektaklem zobaczyłem kilka realizacji i one w dużej mierze skupiały się na próbie odzwierciedlenia realiów szpitalnych. Ja uznałem, że teatr ma tę przewagę, że operuje metaforą i możemy jej tu użyć. Zarówno scenografia jak i kostiumy nie są u nas opowiadane jeden do jednego i próbują przekazać coś głębszego, zostawić pewną przestrzeń dla wyobraźni widza. Natomiast chcemy, aby gra aktorów, postaci, które kreują i relacje, które tworzą miedzy sobą były jak najbardziej prawdziwe” – tłumaczył Iber.

Podobnie jak w powieści osią spektaklu jest konflikt między głównym bohaterem, Randle’em McMurphym a siostrą Ratched. „Próba wyzwolenia się jednostki i tego, co reprezentuje sobą McMurphy z opresyjnego systemu, jakim jest szpital jest w to wpisana i nie można od tego uciec. Dla mnie jednak najistotniejsze było zderzenie dwóch jednostek alfa. Wcześniej, czy później któraś musi przejąć kontrolę. Na ścieraniu się tych dwóch silnych osobowości próbuję budować spektakl” – mówił reżyser.

Rolę Randle’a Patricka McMurphy’ego we wrocławskiej realizacji zagra Piotr Łukaszczyk, z kolei w postać siostry Ratched wcieli się Paulina Chapko. Na scenie publiczność zobaczy też dużą część zespołu artystycznego Teatru Polskiego. Premiera odbędzie się w piątek na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

Źródło:

PAP