EN

5.11.2022, 18:09 Wersja do druku

Wrocław. Premiera na jubileusz Podziemia: „Finnegans W/Fake” w reżyserii Katarzyny Kalwat

Premiera na jubileusz Podziemia. 18 listopada 2017, Teatr Polski w Podziemiu Wrocław rozpoczął swoją regularną działalność jako nowy teatr publiczny w stolicy Dolnego Śląska. Najbliższa premiera w jubileuszowym sezonie 2022/2023 to „Finnegans W/Fake” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Teatralną odpowiedź na ostatnią powieść Jamesa Joyce’a – pisaną przez szesnaście lat i opublikowaną tuż przed wybuchem II wojny światowej – o dwa lata wydłużyła pandemia. Przez ten czas nie tylko obsada uległa pewnej modyfikacji, ale ewoluowała także idea spektaklu, zagarniając niezakładane wcześniej obszary rzeczywistości. Teatr istnieje tylko tu i teraz.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

„Finnegans F/Wake" to jedyna w swoim rodzaju dźwiękowa podróż przez historię Polski. Katarzyna Kalwat wraz z Wojtkiem Blecharzem wydobywają z powieści język, który odarty z emocjonalnej dosłowności tworzy teatralną muzykę. Po raz kolejny w artystycznych poszukiwaniach reżyserki istotnie znaczenie zajmują aktorzy użyczający swoich ciał jako instrumentów. Dotykane przez twórców struny znaczeń biegną daleko w przeszłość do czasów plemiennych - źródeł naszego obecnego porządku społecznego. Słowa składają się w zaskakujące sensy a dialogi brzmią niczym echa zasłyszanych rozmów, filozoficznych dysput, biblijnych wersów, intymnych plotek czy miłosnych wyznań. Wiele zaskakujących treści wysłuchanych między oddechami zapada w pamięć, niektóre zaskakują agresywnymi podtekstami inne zestawione niebanalnie przez dramaturga Benjamina Bukowskiego bawią współczesnymi odniesieniami.

Zapraszamy na niecodzienne doświadczenie teatru łączącego wirtuozerską muzykę światowej renomy kompozytora oraz literaturę, która niezmiennie fascynuje pasjonatów literatury. Spektakl jest aktualny szczególnie dzisiaj, kiedy komunikacja i język wcale nie muszą być wyrazami bliskoznacznymi. Wszystko dzieje się na żywo przed nami. Muzycy i aktorzy wspólnie podejmują teatralną próbę realizacji wizji wielojęzykowego uniwersum, wymarzonego przez Jamesa Joyce'a w lecie 1939 roku.

Joyce twierdził, że należyte zrozumienie jego dzieła – ze względu na jego rebeliancki charakter – może dokonać się nie wcześniej niż za dwieście lat. Naszym projektem: najpierw performansem, potem pełnowymiarowym spektaklem odpowiadamy na wyzwanie pisarza zgodnie ze współczesną estetyką dzieła sztuki.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

FINNEGANS W/FAKE
tekst: Beniamin Bukowski
reżyseria: Katarzyna Kalwat
muzyka: Wojciech Blecharz
scenografia, kostiumy: Anna Tomczyńska
adaptacja tekstu, w oparciu o improwizacje aktorskie i strukturę muzyczną spektaklu: Kamil Kawalec (Żółć)
instalacja multimedialna: Anna Tomczyńska i Maciej Powała

obsada: Cezary Kosiński, Igor Kujawski, Agnieszka Kwietniewska, Monika Łopuszyńska, Michał Opaliński, Karolina Staniec,
flety: Gabriela Irzyk, Małgorzata Mikulska

produkcja: Maja Wisła Szopińska i Renata Majewska
asystentki reżyserki: Maja Wisła Szopińska i Karolina Staniec
kurator projektu: Piotr Rudzki
plakat, zdjęcia: Natalia Kabanow
internet: Piotr Sarama
promocja: Mariusz Turchan
producent i realizator video: Adrian Jackowski
realizator światła: Rafał Rosiński
realizator dźwięku: Wojciech Dziedzicki

Prapremiera 11 listopada 2022, godz. 19.00 | Gramy: 12, 13 listopada 2022, godz. 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu

Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki
Partner: Komuna Warszawa

Źródło:

Materiał nadesłany