EN

23.08.2021, 14:57 Wersja do druku

Wrocław. Premiera Darii Kopiec w Pantomimie

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy trwają prace nad przedstawieniem w reżyserii Darii Kopiec. Premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” zaplanowana jest na 17 września br. w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA i powstaje w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

fot. Agnieszka Cytacka/mat. teatru

Punktem wyjścia jest dla realizatorów opowiadanie „Grzech” Tadeusza Różewicza.

Jak mówią twórczynie - Daria Kopiec (reżyseria) i Martyna Wawrzyniak (dramaturgia): To opowiadanie stało się inspiracją do postawienia pytania o to, czy ślady powojennego modelu wychowania naznaczonego traumą są wciąż obecne we współczesnych strategiach budowania relacji. Jakie są pokoleniowe konsekwencje zimnego chowu? W jaki sposób nie - mówienie o wojnie jest wciąż przekazywane?

Na scenie zobaczymy piątkę aktorów, którzy zanurzeni w czynnościach domowej krzątaniny rozgrywają między sobą niewypowiedziane konflikty, projekcje i pragnienia. Relacja z przedmiotem staje się polem do ucieczki i jednocześnie jedyną strategią komunikacji.

W codziennej krzątaninie - szorowaniu, składaniu, przesuwaniu, gotowaniu, bezustannym ogarnianiu przestrzeni wokół siebie postaci utrzymują się w niepewnym punkcie między wyczuwalną bliskością drugiej osoby, a całkowitym niedostrojeniem, istnieniem a nieobecnością - tłumaczą artystki.

Daria Kopiec dodaje, że:  "Mów o sobie, tylko o sobie" można rozumieć jako desperacki manifest wobec niemożności zrozumienia drugiej osoby bądź jako nawoływanie do uczciwego przyjrzenia się samemu sobie.

Przedstawienie jest koprodukcją z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu.

„Mów o sobie, tylko o sobie”
z inspiracji opowiadania „Grzech” Tadeusza Różewicza

reżyseria: Daria Kopiec
dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
choreografia: Anna Godowska
scenografia: Matylda Kotlińska
kostiumy: Patrycja Fitzet
muzyka: Aleksandra Gronowska, Patrycja Betley, Katarzyna Kapela

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Dziewa, Sandra Kromer-Gorzelewska, Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka

Źródło:

Materiał nadesłany