16 i 17 października 2020 w Instytucie Grotowskiego odbędzie się polska premiera spektaklu „Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka” Joanny Lewickiej i Wicki Kalaitzi. To opowieść o godzeniu się z przeszłością i swoim pochodzeniem, o poszukiwaniu domu i oswajaniu nowej ojczyzny. Spektakl powstał z inicjatywy Wicki „Wickuśki” Kalaitzi i opowiada historię matki aktorki, ofiary deportacji dzieci do Europy Środkowo-Wschodniej podczas greckiej wojny domowej.
Żyjemy w czasach, kiedy temat przepracowywania historii i (nie)świadomego „nomadyzmu” stał się codziennością. Często wiążą się z tym negatywne emocje. Dzielenie się osobistymi i intymnymi opowieściami pozwala otworzyć się na kolejne historie i powrócić do tematu ofiar i polskich, niemieckich i greckich świadków historii. Pozwala zadać sobie samym pytania: czym jest tęsknota za ojczyzną, domem, poczuciem przynależności dziś?
Polsko-niemiecki spektakl zabiera nas podróż przez Albanię, Jugosławię, Bułgarię i Rumunię, do domu dziecka we Wrocławiu, Lipska, a w końcu do Berlina Zachodniego, gdzie od 1981 roku Lenka, matka Wicki Kalaitzi, mieszka do dziś. Reżyserką przedstawienia jest Joanna Lewicka – stypendystka prezydenta miasta Lublina, nominowana przez „Gazetę Wyborczą” do tytułu Kobieta Roku 2018. Stypendystka GLOBAL BERLIN 2020 senatu miasta Berlina. Od 2020 członkini Niemieckiego Stowarzyszenia Dramaturgicznego DG. Występuje Wicki Kalaitzi, która współpracowała m.in. z takimi teatrami jak Berliner Volksbühne, Deutsches Theater Berlin, Theatre National du Luxembourg, Ruhrfestspiele Recklinghausen czy Hamburger Kammerspiele
Spektakl powstał przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji: Urzędu Dzielnicy Berlin Pankow, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytutu Polskiego w Berlinie i Instytutu Pileckiego w Berlinie. Projekt prowadzi Fundacja od Wschodu do Zachodu. Realizacja jest częścią prowadzonego przez Joannę Lewicką projektu „Macocha Ojczyzna”, poświęconego tematowi pochodzenia, wykorzenienia i braku przynależności. Spektakl językach niemieckim i polskim z polsko-niemieckimi napisami.