EN

21.09.2023, 10:44 Wersja do druku

Wrocław. Półmetek Festiwalu Przestrzenie Sztuki Taniec

Przed nami kolejne sześć dni. W programie warsztaty, przedstawienia i pokazy filmowe. Co nas czeka w drugiej części festiwalu organizowanego przez Wrocławski Teatr Pantomimy?

„Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, fot. Andrzej Grabowski / mat. teatru

DWIE PREMIERY

25 września wrocławianie zobaczą premierę „Forward unto Dawn” w choreografii Paweła Urbanowicza. Duet taneczny opowiadający o zmianach nieuchronnie dokonujących się w każdej intymnej relacji. Za pomocą serii obrazów widzowie zaproszeni zostają do wspomnień dwojga ludzi, doświadczających w tej relacji granicznych sytuacji, a przez to dokonujących jej ciągłej transformacji. Spektakl przybiera formę kontemplacji nad dynamiką zmian, której doświadczamy na co dzień wraz z naszymi najbliższymi.

Na zakończenie festiwalu, 27 września festiwal zaprasza na premierę kameralną trzeciego, ostatniego zwycięskiego projektu w naborze programu Przestrzenie Sztuki, czyli na „Dirty talk” w choreografii Danieli Komędery-Miśkiewicz. „Dirty talk” to przedstawienie taneczne, w którym artystka wraz z osobami współtworzącymi, zagłębia się w praktyki dirty talk i dyskursy przyjemności. Nie opowiada się za stereotypami i wyobrażeniami, które funkcjonują w języku potocznym. Szuka różnorodności i wielowymiarowości pożądania jako źródła siły i witalności.

PRZEDSTAWIENIA GOŚCINNE

22 września zobaczymy „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk zderzających ekstatyczny i wyzwalający taniec z duszną rzeczywistością pandemii. Natomiast 24 września „Wolne ciała” w transową podróż zabierze nas Marta Ziółek. Współrealizatorami przedstawienia są: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.

KINO TAŃCA

Na szczególną uwagę zasługuje cykl pokazów filmowych będących nieodłączną częścią Festiwalu. Przed nami wyjątkowe filmy, które zobaczyć będzie można w Kinie Nowe Horyzonty.

21 września „Pina" w 3D - pełnometrażowy film tańca zrealizowany z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku wspaniałej choreografki. Dzieło to jest hołdem złożonym Pinie Bausch przez Wima Wendersa. Po seansie odbędzie się debata „Taniec na Dolnym Śląsku - marzenia, a rzeczywistość”. O kondycji tańca w regionie rozmawiać będą: niezależni artyści tańca Marta Wołowiec i Tomasz Pomersbach, kurator tańca, dyrektor artystyczny Mandala Festival Adam Kamiński oraz Tomasz Pawlęga, organizator Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju. Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska.

23 września pokaz sześciu krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec, czyli „MOVES: Filmy taneczne z Short Waves Festival”. Zestawprzedstawia dominujące trendy kina tańca - odwoływanie się do fenomenu ruchu, wykorzystując różne formy jego przedstawienia, a równocześnie wychodząc poza tradycyjne rozumienie tańca. W sekcji zobaczymy filmy od wysokobudżetowych realizacji fabularnych, przez nieoczywiste wykorzystanie konwencji musicalu, po choreograficzne filmowe obrazy, subtelnie portretujące stany i emocje. Po projekcji rozpocznie się debata „Rola edukacji tanecznej w rozwoju człowieka”. W rozmowie o znaczeniu tańca w wychowaniu dzieci i młodzieży udział wezmą: pedagożka tańca, tancerka i choreografka Katarzyna Ustowska-Gmerek, Katarzyna Sobiszewska tancerka, aktorka pantomimy, pedagożka tańca i technik wyrazu scenicznego, Zbigniew Karbowski tancerz, choreograf, nauczyciel tańca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz przedstawicielka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Patrycja Alenkuć. Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska.

WARSZTATY

23 września zaczyniemy dwudniowe warsztaty „Dance Battle” prowadzone przez Łukasza Wójcickiego. Laboratorium DANCE BATTLE to eksperymentalne pole, gdzie wspólnie z młodzieżą i młodymi dorosłymi spróbujemy rozbroić nie tylko choreografię zgromadzenia Dance Battle, ale i całą formułę bitwy tanecznej, która z trybu konfrontacyjnego przechodziłaby do trybu współpracy, wsparcia i wzajemnej troski. Wszystko to w rytmie muzyki miksowanej na żywo przez Dj-ane daisy cutter.

24 września nie przegapcie warsztatu „Let's Play! O budowanie marki osobistej z wykorzystaniem metody LEGO® SERIOUS PLAY®”, czyli o unikatowym storytellingu, idealnej wizytówce w social mediach, poprzez otworzenie się na grupową pracę z wyobraźnią przy pomocy metafory i symbolu. Warsztat poprowadzi Linda Parys - współzałożycielka agencji kreatywnej Osobiście, fotografka, prowadząca warsztaty z personal brandingu oraz kreatywności.

25 września organizatorzy zapraszają na integracyjny warsztat Agaty Gregorkiewicz „emiGRACJE” skierowany do dla pań-cudzoziemek oraz dla pań-Polek, które pragną nawiązać nowe znajomości: ze sobą, jak i z innymi kobietami. Wcześniejsze doświadczenie ruchowe nie jest wymagane. Celem warsztatu jest budowanie kobiecej społeczności poprzez taniec, ruch, oddech i ćwiczenia medytacyjne.

Harmonogram wydarzeń: https://pantomima.wroc.pl/przestrzenie-sztuki/festiwal-program

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a także z budżetu Województwa Dolnośląskiego.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne