„Pod presją wizualności. O instytucjonalnych potrzebach i artystycznych oczekiwaniach wobec fotografii teatralnej”. Panel dyskusyjny z udziałem Marcina Libera, Martyny Majewskiej, Seba Majewskiego i Joanny Zdrady, prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska i Jarosław Fret | W ramach kursu wiodącego OUP.
pon. 24.02.2025, 18.00
Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: ok. 90 minut
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Dyskusja będzie próbą przybliżenia mechanizmów komunikacji wizualnej w instytucjach kultury z punktu widzenia osób dyrektorskich i reżyserskich. Jakie oczekiwania – tak od strony dokumentacyjnej, jak i kreacyjnej – stawia się dziś fotografii teatralnej? Jakie znaczenie ma fotografia dla twórczyń i twórców przedstawienia teatralnego, a jaką rolę pełni w zadaniach dyrekcji teatru, kreującej repertuar, dbającej o frekwencję i zewnętrzny wizerunek prowadzonej przez siebie placówki?
Na powyższe pytania postarają się odpowiedzieć: Marcin Liber, reżyser i fotograf, dwukrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej, Martyna Majewska, reżyserka teatralna i filmowa, Seb Majewski, reżyser i dramaturg, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Joanna Zdrada, reżyserka i dyrektorka Teatru Lalka w Warszawie.
Marcin Liber jest reżyserem. Urodzony w 1970 roku. Przez wiele lat związany z alternatywną sceną teatralną w Poznaniu. W teatrze publicznym zadebiutował w 2008 roku spektaklem „ID” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Od tego czasu zrealizował ponad 30 spektakli. Współpracuje z najciekawszymi polskimi współczesnymi dramaturżkami i dramaturgami. Do swoich teatralnych przedsięwzięć angażuje twórców i twórczynie najróżniejszych dziedzin sztuki: artystki i artystów wizualnych, twórczynie i twórców muzyki współczesnej, choreografki i choreografów oraz tancerki i tancerzy. Jest także laureatem wielu ważnych w środowisku teatralnym nagród. Pracował między innymi w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio i Teatrze Powszechnym w Warszawie, w Narodowym Starym Teatrze, Teatrze Ludowym i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim w Podziemiu we Wrocławiu, w teatrach w Legnicy, Wałbrzychu, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Gnieźnie, Poznaniu, Kielcach.
Martyna Majewska jest reżyserką filmową i teatralną, scenarzystką, artystką wizualną. Urodzona w Wałbrzychu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii teatralnej na AST we Wrocławiu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej debiut filmowy to krótki metraż „Maria nie żyje”, wyprodukowany przez Studio Munka. Tworzy na pograniczu filmu, teatru i performansu. Chętnie reżyseruje koncerty i teledyski oraz tworzy video-art.
Seb {Sebastian} Majewski urodził się w 1971 roku we Wrocławiu. Jest reżyserem, dramaturgiem, aktorem, scenografem i wykładowcą w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (filii Akademii Teatralnej w Warszawie). Przez kilka lat związany z Towarzystwem Wierszalin – Teatr, w którym zadebiutował w 1997 roku jako reżyser sztuką „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Założyciel wrocławskiej [:]sceny witkacego.wro, uznawanej za jedną z najciekawszych niezależnych grup teatralnych. W roku 2006 zadebiutował w roli dramaturga, pracując przy spektaklu „Transfer!” Jana Klaty, z którym tworzył artystyczny tandem. Jako dramaturg Majewski współpracuje między innymi z Krzysztofem Garbaczewskim, Marcinem Liberem, Pawłem Łysakiem, Pawłem Świątkiem, Maciejem Podstawnym oraz Natalią Korczakowską i Agnieszką Olsten. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, umacniając jego pozycję jako jednej z najlepszych polskich scen. Od stycznia 2013 roku był zastępcą dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie, broniąc wolności artystycznej i wprowadzając NST na drogę nowoczesnego teatru. W latach 2015–2017 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 2018 ponownie dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, a od 2024 jest dyrektorem tego teatru. W latach 2015–2019 zasiadał w Radzie Muzeum Sztuki w Łodzi, a obecnie w Społecznej Radzie Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego. Seb Majewski jest autorem tekstów oryginalnych oraz adaptacji, które wystawiane były między innymi w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Polskim w Podziemiu, Polskim Radiu Kraków, oraz w teatrach w Tbilisi (Marjanishvili Theatre), Dublinie, Londynie, Wilnie (Lithuanian National Drama Theatre) i w Santa Monica CA (City Garage Theatre). Dramaty Majewskiego sygnowane pilgrim / majewski przetłumaczone zostały na język angielski, francuski, niemiecki i rumuński. Majewski był również felietonistą „Gazety Wyborczej” (cykle: „Poczet ulic wałbrzyskich” i „Poczet ulic wałbrzyskich. Sezon drugi”).
Joanna Zdrada jest reżyserką teatralną, dramaturżką, scenografką, producentką i kuratorką teatralną. Absolwentka Wydziału Reżyserii Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie (2010), stypendystka Goldsmiths, University of London. Debiutowała w teatrze A-ha w Bratysławie sztuką „Desdemona” P. Vogel (2007). Wyreżyserowała blisko 30 spektakli w kraju i za granicą. Jest autorką wielu adaptacji scenicznych prozy oraz scenariuszy teatralnych. W swoich działaniach łączy doświadczenia uczestnictwa w polskim życiu teatralnym z funkcjonowaniem w kontekście międzynarodowym. W latach 2021–2023 pracowała jako etatowa reżyserka Teatru Radost w Brnie, gdzie była również dyrektorką programową międzynarodowego festiwalu teatrów formy (Festival Radosti). Kuratorka wielu międzynarodowych festiwali teatralnych. W latach 2021–2024 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Od września 2024 jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Lalka w Warszawie. Jej prace, wielokrotnie nagradzane, prezentowane były na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach.
Wydarzenie współorganizowane razem z Instytutem teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego