EN

20.05.2021, 11:41 Wersja do druku

Wrocław. Opera Wrocławska otwiera się dla widzów

Po długiej przerwie publiczność powraca na widownię Opery Wrocławskiej. Spektaklom baletowym zaplanowanym na najbliższy weekend będą towarzyszyły wyjątkowe wydarzenia: debiut Olgi Markari w roli tytułowej Anny Kareniny oraz benefis Natsuki Katayama, która zdecydowała o zakończeniu kariery baletowej
i właśnie jako solistka na scenie w Annę Kareninę wcieli się po raz ostatni.


fot. mat. teatru

Anna Karenina wybitnego kompozytora i pianisty Rodiona Szczedrina to jedna z najbardziej znanych i przejmujących historii o miłości, wielokrotnie adaptowana na potrzeby opery, baletu, filmu, teatru. Libretto powstało na podstawie powieści Lwa Tołstoja.

Tytułowa postać wiedzie u boku męża spokojne, dostatnie życie jako przedstawicielka rosyjskiej elity. Przypadkowe spotkanie w czasie zamieci śnieżnej odmienia jej los. Od tej chwili jest rozdarta pomiędzy poczuciem obowiązku wobec męża i oczekiwaniami społeczeństwa a wielką, gwałtowną miłością do Wrońskiego.

Rola Anny Kareniny jest bardzo wymagająca, nie tylko technicznie, ale przede wszystkim aktorsko. Tancerka musi pokazać różne oblicza miłości – miłość do męża, syna i wreszcie szalona, namiętna miłość do Wrońskiego, której ostatecznie się poddaje. Ich miłosny duet jest jednocześnie spełnieniem upragnionego szczęścia i źródłem największej rozpaczy. Cała paleta skrajnych emocji! – mówi Marek Prętki, kierownik baletu.

Oba spektakle będą niecodzienne i wyjątkowe.

Nadchodzący weekend, tak jak zresztą Anna Karenina, będzie pełen różnych emocji! Największą z nich jest radość i szczęście związane z obecnością publiczności na widowni. To jest sens i największa motywacja dla naszej pracy. Podczas pierwszego spektaklu w roli Anny Kareniny, zadebiutuje Olga Markari, a w kolejnym będziemy obchodzić benefis Natsuki Katayama, od 9 lat związanej z naszym teatrem. Czeka nas wiele wzruszeń. – dodaje dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska.

Spektakle Anna Karenina odbędą się 21 i 22 maja o godz. 19. Bilety dostępne na: opera.wroclaw.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

20.05.2021