EN

14.09.2022, 08:15 Wersja do druku

Wrocław. Nowy sezon we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego w rękach nowej dyrektorki – Agnieszki Charkot. W planach 4 premiery oraz bogaty program interdyscyplinarny.

Konferencja prasowa z udziałem dyr. Agnieszki Charkot, fot. mat. teatru

Wrocławska Pantomima rozpoczęła prace nad pierwszą premierą sezonu - „Ballady i romanse” w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka oraz Piotra Soroki. Twórcy zaproszeni do współpracy podejmą się realizacji wybranych utworów Adam Mickiewicza: „Romantyczności”, „Świtezi”, „Liliji". Premiera miniserialu teatralnego zaplanowana jest na 20 października w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

W planach Teatru na sezon 2022/2023 są jeszcze 3 premiery. W lutym 2023 przedstawienie na podstawie książki nagrodzonej Międzynarodową Nagrodą Bookera 2020 „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucas Rijnevelda, opowiadającej o braku miłości i o osamotnieniu w rodzinie, wyreżyseruje Małgorzata Wdowik. Wiosną Cezary Tomaszewski weźmie na warsztat biografię Wandy Rutkiewicz, a latem Wrocławski Teatr Pantomimy zaprosi widzów do Ogrodu - Sceny Letniej, by zaprezentować plenerowe przedstawienie w reżyserii Maćko Prusaka. Tym razem Ogród Pantomimy zamieni się w pustynię, a inspiracją będzie powieść Borisa Viana „Jesień w Pekinie”.

W sezonie 2022/2023 ogłoszony zostanie również Konkurs na debiut w Pantomimie, a realizacja premiery w ramach Debiutu odbędzie się przy założeniu idei site-specific i wpisywania działań performatywnych w przestrzeń miejską.

Wrocławski Teatr Pantomimy zaplanował też bogaty program interdyscyplinarny. Jesienią 2022 wróci Akcja: EDUKACJA, czyli edukacyjny projekt WTP. Obok zajęć teatralnych Grupy Otwartej i dla najmłodszych, powrócą warsztaty z kompozycji muzyki teatralnej; pojawiają się też nowości – warsztaty mistrzowskie oraz warsztaty z dramaturgii w teatrze ruchu.

Ogród - Scena Letnia to powołana do życia przestrzeń we Wrocławskim Teatrze Pantomimy na kino, koncerty i potańcówki. Zobaczymy klasyki kina niemego z muzyką na żywo w wykonaniu wrocławskich artystów, posłuchamy twórców współpracujących z WTP oraz debiutantów, weźmiemy udział w tematycznych wieczorach tanecznych, podczas których profesjonaliści i pasjonaci będą dzielić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych gatunków tańca.

„Pantomima porusza tematy” to pomysł na serię podcastów, które pojawiać się będą na platformach streamingowych. Do rozmów zaproszeni będą twórcy, widzowie, aktorzy WTP i goście specjalni. W planach jest też podcast z ćwiczeniami relaksacyjnymi prowadzonymi przez zespół Pantomimy. Seria będzie dostępna na przełomie roku.

„Tyran” w reżyserii Jakuba Lewandowskiego, ostatnia premiera poprzedniego sezonu, będzie pierwszym przedstawieniem na afiszu nowego sezonu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Przedstawienie zakwalifikowało się do tegorocznego programu Teatr Polska i w listopadzie zostanie zaprezentowane na scenach domów kultury w całej Polsce. Wrocławska publiczność zobaczy „Tyrana” 23-25 września w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne