EN

8.09.2020, 08:22 Wersja do druku

Wrocław. Nominacje do nagrody na najlepsze opowiadanie

Czterystu dwudziestu czterech autorów postanowiło napisać o tym, co widzi Pan Bowie, z oddali przyglądając się Polsce. Kuratorka konkursu Anna Marchewka wybrała dziesiątkę nominowanych do wynoszącej trzy tysiące złotych głównej nagrody.


mat. organizatora

Zwyciężczynię/zwycięzcę poznamy podczas finału 16. Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA we Wrocławiu 10 października, tuż po prezentacji wybranych tekstów przygotowanej wspólnie z Teatrem Polskim w Podziemiu w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.

Nominowani zostaną również zaproszeni do udziału w bezpłatnych w warsztatach pisania prowadzonych przez kuratorkę konkursu.

Nominowani:
1. Magdalena Bazylewicz, Warszawa (zgłoszenie nr 10, „Jaś”)
2. Aleksandra Czaplińska, Gdynia (zgłoszenie nr 37, „Cienie”)
3. Maciej Dobosiewicz, Poznań (zgłoszenie nr 134, „Rakietą do nieba”)
4. Olga Górska, Katowice (zgłoszenie nr 85, „Cat people”)
5. Olga Karolewicz, Wrocław (zgłoszenie nr 342, „Majaki senne”)
6. Anna Łuczyńska, Warszawa (zgłoszenie nr 2, „Punkt wymiany i zwrotów”)
7. Magdalena Siemieńska-Bałuk, Warszawa (zgłoszenie nr 409, „1997”)
8. Paweł Szafarczyk, Kielce (zgłoszenie nr 54, „Olej słonecznikowy”)
9. Malina Szczepańska, Kraków (zgłoszenie nr 267, „Wiśnie”)
10. Szymon Wegner, Poznań (zgłoszenie nr 315, „Łazarz”)

Trzecia Noc Opowiadań Iberyjskich odbyła się 5 września 2020 we Wrocławiu. To teatralno-muzyczno-literackie wydarzenie we wrocławskiej Księgarni Hiszpańskiej ELITE zrealizowało Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we współpracy z Fundacją Libros Libres.

Kuratorem tegorocznej edycji był Marcin Kurek. Trzecią NOI wyreżyserowała Katarzyna Dudzic-Grabińska, która wraz z zaproszonymi aktorami opracowała premierowe, dotychczas niepublikowane po polsku prozy napisane w językach katalońskim, portugalskim i hiszpańskim. Były to utwory Quima Monzo (w przekładzie Dominiki Wojtaś), Mário-Henrique’a Leirii (w przekładzie Wojciecha Charchalisa) oraz Pedra Lemebela (Chile), którego książka „Drżę o ciebie, matadorze” w tłumaczeniu Tomasza Pindla ukaże się we wrześniu w Wydawnictwie Claroscuro.

Inscenizując adaptowane opowieści, realizatorzy Nocy postanowili na kilka godzin przemienić wrocławską księgarnię w scenę emocjonalnej demonstracji, społecznego sprzeciwu i obywatelskiego buntu. Przewodnikiem po wydarzeniach chilijskiej wiosny 1986 roku był aktor Paweł Bernadowski, a pomiędzy półkami księgarni przechadzał się duch Augusta Pinocheta (w tej roli Andrzej Jakubczyk) w towarzystwie szacownej małżonki dyktatora (Cecylia Caban), która przeniosła polityczny spór do świata intymnych relacji, straconych nadziei i zmarnowanych dni. Fragmenty opowiadań można było usłyszeć również w językach, w których powstały. Podczas spotkania wysłuchaliśmy także rozmowy Marcina Kurka z Tomaszem Pindlem.

Cała Trzecia Noc Opowiadań Iberyjskich została w pełni zapisana w formie wideo.

Patroni medialni
Hispanico.pl
booklips.pl

„III Noc Opowiadań Iberyjskich w Księgarni Hiszpańskiej" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

08.09.2020