EN

11.05.2022, 08:23 Wersja do druku

Wrocław. Niemiecka Scena Tańca w ramach Mandala Performance Festival

Spektakl „Non-Playable Character” w wykonaniu Juli Plawgo  oraz  spotkanie z dramaturgiem, kuratorem Tanztage w Berlinie Mateuszem Szymanówką, to kolejne wydarzenia 16 edycji  Mandala Performance Festival.

fot. Sebastian Ladwig / mat. organizatora

11.05.2022
Godz. 20.30
Centrum na Przedmieściu
ul. Prądzyńskiego 39 A Wrocław
wstęp wolny

JULIA PLAWGO
NON-PLAYABLE CHARACTER
KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, WYKONANIE: Julia Plawgo
ŚWIATŁA:  Emese Csornai
 KOSTIUMY:  Maldororor  WSPARCIE DRAMATURGICZNE:  Maciej Sado               PODZIĘKOWANIA SPECJALNE:  Bastian Ladwig Audiodeskrypcja Rike Flämig, Lavinia Knop-Walling, Silja Korn

Produkcja Julii Plawgo w koprodukcji z SOPHIENSÆLE  w ramach 31 edycji Tanztage w Berlinie. Przy wsparciu ada Studio. 31.

NON-PLAYABLE CHARACTER Julii Plawgo bada ograniczenia doświadczenia i poznawcze dysonanse życia w przestrzeni cyfrowej. Ciało, hybryda między człowiekiem, sztuczną inteligencją i postacią z gry komputerowej, porusza się w cyberprzestrzeni. Ciało, które jesy pozornie bezsenne, nigdy nie chore ani głodne, samooptymalizujące się i wysoce adaptacyjne, poznaje swój własny świat. Podobnie jak w grach wideo, jego wszechświat rozszerza się w miarę jak się po nim porusza. To właśnie w tej nieskończoności tkwi wywrotowy potencjał: próbując odnaleźć się w tym cyfrowym świecie, zdajemy się wpływać na formy, które powstają na naszych oczach. NON-PLAYABLE CHARACTER jest próbą przeniesienia doświadczenia oducieleśnionego życia w cyberprzestrzeni na żywe ciało. I tęsknotą za cyfrowymi utopiami w czasach, kiedy są one pilnie potrzebne.

JULIA PLAWGO -  pracuje z tańcem i choreografią jako strategią przetrwania. Studiowała w HZT w Berlinie, pracuje głównie z przyjaciółmi, a jej ulubione piosenki pop to Gypsy Woman (She's Homeless) Crystal Waters i You Keep Me Hangin' On Kim Wilde.

Mateusz Szymanówka – dramaturg i kurator zajmujący się choreografią, tańcem i performansem. Jako dramaturg współpracował przede wszystkim z młodym pokoleniem choreografek i choreografów, mieszkających w Berlinie i w Warszawie, których praktyka artystyczna zakorzeniona jest w pytaniach stawianych przez współczesny feminizm i teorię queer. Od 2019 do 2020 roku wspólnie z Michałem Grzegorzkiem był kuratorem performatywno-dyskursywnego programu To Be Real, badającego związki współczesnego performansu i kultury klubowej. Od 2020 roku pracuje jako dramaturg tańca w berlińskiej Sophiensaele oraz dyrektor artystyczny festiwalu Tanztage Berlin. Pracował z i dla instytucji i inicjatyw takich jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Nowy Teatr, Teatr Studio i festiwal Pomada w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Art Stations Foundation w Poznaniu, HAU Hebbel am Ufer i Performing Arts Festival w Berlinie.

Dofinansowano z Fundacji Polsko – Niemieckiej, @Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,   z budżetu  Miasta Wrocławia,  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .

Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK
Partner festiwalu:   Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu

Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne