EN

26.06.2020, 13:54 Wersja do druku

Wrocław. Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego

Bogusław Danielewski, mat. teatu

Długoletni aktor Teatru Polskiego Bogusław Danielewski decyzją wrocławskich radnych został 24 czerwca jednym z laureatów Nagrody Miasta Wrocławia za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Nagrody powędrowały w tym roku również do czterech osób i jednego stowarzyszenia. Oprócz naszego aktora doceniono także lekarkę prof. Alicję Chybicką, naukowca z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcina Drąga, wieloletniego kierownika katedry chirurgii USK we Wrocławiu prof. Piotra Szybera oraz Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.

Bogusław Danielewski początkowo występował na scenie Estrady Bałtyckiej i Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1948-1949). Następnie znalazł się w zespole Teatru Młodego Widza we Wrocławiu (1949-1953). W tym czasie zdał aktorski egzamin eksternistyczny (1951) i 15 XII 1952 roku został zaangażowany do Państwowych Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu (od roku 1969 pod nazwą Teatr Polski we Wrocławiu). Z Wrocławia przeniósł się ponownie do Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953), by wkrótce na stałe osiąść w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wespół z Henrykiem Tomaszewskim i Andrzejem Barskim tworzył w roku 1956 pierwsze kierownictwo artystyczne Studia Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (dziś Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego) - zajmował się administracją i sprawami organizacyjnymi. Wykładowca w Studium Aktorskim przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1976-1977). Prowadził też długoletnią (ponad 20 lat, od roku 1973) działalność pedagogiczną na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zagrał ponad sto ról teatralnych, w teatrach telewizji i w filmach. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień dramatycznych i muzycznych. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Nagrody Miasta Wrocławia przyznawane są dorocznie w czerwcu z okazji Święta Wrocławia. Rada miejska z powodu pandemii koronawirusa obradowała w tym roku w sposób zdalny, a głosowanie miało wyłącznie wymiar symboliczny. Feta z tej okazji ma się odbyć, gdy pozwolą na to warunki sanitarne. Prezydent Jacek Sutryk liczy na to, że tradycyjne spotkanie w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza będzie można zorganizować po wakacjach.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

26.06.2020