EN

24.03.2022, 08:44 Wersja do druku

Wrocław. Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Polskim w Podziemiu

Teatr Polski w Podziemiu zaprasza w niedzielę (27 marca) do Piekarni. Przed spektaklem „Planeta małp” w reżyserii Marcina Libera Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczy wyróżnienia artystom.

fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru warto przypomnieć niedawno wypowiedziane zdanie ministra kultury Włoch, którym uzasadnił zaangażowanie swojego rządu w odbudowę Teatru Dramatycznego w Mariupolu zbombardowanego przez armię rosyjską: „Wszystkie teatry na świecie należą do całej ludzkości”. Można sobie wymarzyć – szczególnie w tych trudnych dniach wojny w Ukrainie – że zdanie to stanie się wskazaniem dla działań rządów na całym świecie. Wszyscy zgodzą się, że teatry, opery, muzea, filharmonie i wszystkie inne miejsca, w których uprawia się albo eksponuje sztukę, należą do całej ludzkości i podlegają ochronie. W Indiach, Kenii, Syrii, Chinach, Afganistanie, Libanie, Erytrei, Etiopii, Ekwadorze, Argentynie, Japonii, Korei, Polsce, Ukrainie, Rosji, wszędzie i zawsze.

W starożytnej Grecji theatron oznaczał nie budynek czy instytucję jak dzisiaj, ale widownię, miejsce, z którego obywatele Attyki przyglądali się (od czasownika theasthai) temu, co na scenie. Przyglądali się sami sobie bez żadnej taryfy ulgowej, oglądali i przeżywali najgorsze i najlepsze wzory, postawy, wartości wpisane w ich kulturę. W tym marzeniu teatr nie jest miejscem jałowej rozrywki, ale dialogu z kulturą lokalną i globalną. Daje szansę na zbudowanie globalnej odpowiedzialności za nasz świat.

Teatr Polski w Podziemiu zaprasza w niedzielę (27 marca) do Piekarni na godzinę 19.30. Przed spektaklem „Planeta małp” w reżyserii Marcina Libera Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczy wyróżnienia aktorkom i aktorom oraz innym pracowniczkom i pracownikom teatrów w ramach 46. edycji WROCŁAWSKIEJ KSIĘGI PAMIĘCI: 7 osób otrzyma Medal Prezydenta „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”, a 6 innych – statuetkę „Super Diament”. Ponadto przedstawiciele i przedstawicielki Związku Artystów Scen Polskich oddziału we Wrocławiu uhonorują swoją tegoroczną nagrodą „Społeczność Teatru Polskiego w Podziemiu Wrocław”.

Źródło:

Materiał nadesłany