EN
08.12.2021, 10:50 Wersja do druku

Wrocław. „Mateusz Jehowita” premierowo w Teatrze Ad Spectatores

Praca nad spektaklem  gościnnym  realizowanym przez Stowarzyszenie EUROPEUM" w Teatrze Ad Spectatores dobiegła końca, ale zaplanowana na 24 listopada premiera nie odbyła się. Teatr Spectatores zaprasza na  specjalny pokaz przedpremierowy w poniedziałek 13 grudnia o 21.15 oraz na premierę  we  wtorek 14 grudnia o 18.00 i 21.00.

fot. mat. teatru

Projekt „Mateusz Jehowita, spektakl teatralny we Wrocławiu

Od religijności do katastrofy. Duchowe wędrowanie” organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych „Europeum” zbliża się do premiery. Przedstawienie jest realizowane w ramach I-szej edycji projektu „Off Polska”, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w reżyserii Rafała Matusza na podstawie autorskiego tekstu. W spektaklu zagrają znani i cenieni aktorzy wrocławskich scen: Agata Skowrońska, Krzysztof Kuliński, Ernest Nita (Teatr Polski), Aleksandra Dytko – Masztalska, Marcin Chabowski (Teatr Ad Spectatores), Katarzyna Baraniecka (Teatr Kombinat) i Przemysław Kozłowski (Teatr Współczesny). To próba odnalezienia twórczej , wspólnej perspektywy dla różnych środowisk teatralnych Wrocławia. Premiera odbędzie się na scenie Teatru Ad Spectatores w środę 24 listopada o godzinie 19.00 w Browarze Mieszczańskim na Hubskiej 44. Wstęp jest bezpłatny.

„Wiek XXI będzie wiekiem religii albo nie będzie go wcale” Andre Malraux

Głównym tematem jest transgresja kulturowa. Chcemy pokazać relacje i przemiany, jakie współcześnie zachodzą w obrębie 3 religii Wielkiej Księgi, a także przyjrzeć się drodze, jaką przechodzi główny bohater. Jego przemiana od świadka Jehowy, przez świecką wiarę prowadzi go w stronę radykalizmu. Rozczarowany kulturą zachodu, rozpadem wartości, wynikających z dziedzictwa zarówno Starego jak i Nowego Testamentu radykalizuje swoją postawę wobec świata, z którego się wywodzi. Ważny jest tu temat wykluczonego jehowity, motyw rozczarowania religią, utraty wiary, duchowej pustki. Od odejścia z kościoła bohater rozpoczyna swoją duchową i metafizyczną podróż. Łącząc frustrację zachodnią cywilizacją z pogubieniem duchowym przechodzi kilka etapów w tej podróży: jako wykluczony staje się zbuntowanym rebeliantem, przeciwstawiającym się zachodniemu stylowi życia. Musi wypełnić „puste miejsce po bogu” , ale też zareagować na antropomorficzną, całkowicie świecką kulturę z komercyjnym przesytem. Można powiedzieć, że ta kulturowa i mentalna transgresja odbywa się w symbolicznej przestrzeni nowego Emaus, ale jest też próbą odnalezienia tropów, przez które współczesna Europa mocno się radykalizuje, dryfując w prawą stronę. Spektakl ma być rodzajem agory, na której ścierają się modele i światopoglądy, gdzie prawa i lewa strona próbują znaleźć rozwiązania na cywilizacyjny kryzys.

Muzykę do spektaklu skomponował Maciej Zakrzewski. Kolejne spektakle odbędę się jeszcze czterokrotnie: 29 i 30 listopada (poniedziałek i wtorek) odpowiednio o godzinach 18.00 i 20.00. Rezerwacji bezpłatnych wejściówek można dokonać na stronie Teatru Ad Spectatores:

http://teatr-adspectatores.pl/aktualnosci/mateusz-jehowita/

dodatkowe przydatne linki:

https://teatrologia.pl/dramat/mateusz-jehowita-zarys-scen/

https://www.youtube.com/watch?v=5zYh1s5MoNw

https://e-teatr.pl/entropia-swiata-a284027

https://www.facebook.com/events/649704936390512/?sfnsn=mo

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych "Europeum"

Źródło:

Materiał nadesłany