EN
21.02.2022, 11:39 Wersja do druku

Wrocław. Marzec w Teatrze Polskim w Podziemiu

Osobiste spojrzenia na sytuacje graniczne, jednostka w konfrontacji z toksyczną rzeczywistością, w końcu dystopijna wizja innego, wspaniałego świata – to wszystko w marcowym repertuarze wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu.  Czekają nas trzy spektakle: „Aktorzy Prowincjonalni. Autobiografie”, „Aleja Narodowa” i specjalne przedstawienie „Planety Małp” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wszystko w pięknej przestrzeni Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Pierwszy z wiosennych miesięcy zainauguruje spektakl „Aktorzy Prowincjonalni. Autobiografie” w reż. Michała Borczucha, będący owocem współpracy zespołów Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego w Podziemiu. Twórcy uważnie obserwowali mały wycinek rzeczywistości – w niewyróżniającym się miejscu, gdzieś między Wrocławiem a Krakowem, stanęła kamera.  Z liczących dwa tysiące godzin nagrań wydobyto algorytm podobieństw ludzi i sytuacji. Jaki wzór wyłonił się powtarzalnych, ludzkich zachowań? Można to sprawdzić 8 i 9 marca.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

Z kolei „Aleja Narodowa” w reż. Katarzyny Dudzic-Grabińskiej to monodram na podstawie powieści Jaroslava Rudiša. Wandam (w roli głównej Dariusz Maj) to czeski „bohater walki o niepodległość”, który ponoć dał sygnał do rozpoczęcia Aksamitnej Rewolucji (nie wiadomo tylko, której stronie: protestującym czy milicji). Tłumaczy hitlerowskie saluty tradycją rzymską, utożsamiając się równocześnie z pragnieniem Václava Havla, aby prawda i miłość zwyciężyły nad kłamstwem i nienawiścią. Narodowiec, rasista, szowinista, bojownik antysystemowy, menel, pijak i ćpun w finale boleśnie zderzy się z regułami wolnego rynku… Celna diagnoza posttransformacyjnego społeczeństwa do zobaczenia 25 i 26 marca.

fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

„Planeta Małp” w reż. Marcina Libera to frapująca podróż do świata, który mógł się wydarzyć – lub dopiero czeka na swoją kolej. Co by było, gdyby ewolucja potoczyła się inaczej? Gdyby Ziemią zamiast homo sapiens zawładnął pan sapiens, czyli rozumny szympans? Czy posługiwałby się świętymi księgami? Czy traktowałby człowieka tak, jak on traktuje go dziś? Przedstawienie specjalne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, z gościnnym udziałem Emose Katarzyny Uhunmwangho, 27 marca o godz. 19.30.
Bilety dostępne są na stronie internetowej Teatru: teatrpolskiwpodziemiu.pl

8, 9 marca 2022 r., godz. 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia

Aktorzy Prowincjonalni. Autobiografie

Obsada: AGNIESZKA KWIETNIEWSKA, HALINA RASIAKÓWNA, MARTA ZIĘBA, IGOR KUJAWSKI, TOMASZ LULEK, ADAM SZCZYSZCZAJ, JAN DRAVNEL
Reżyseria MICHAŁ BORCZUCH
Dramaturgia i tekst TOMASZ ŚPIEWAK
Scenografia i kostiumy DOROTA NAWROT
Reżyseria światła JACQUELINE SOBISZEWSKI
Muzyka JUSTYNA STASIOWSKA
Wideo WOJTEK SOBOLEWSKI
Asystentka reżysera MAJA WISŁA-SZOPIŃSKA
Producentka RENATA MAJEWSKA

25, 26 marca 2022 r., godz. 19.00

Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia

Aleja Narodowa

Reżyseria i adaptacja, przekład z języka czeskiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska
Scenografia i kostiumy: Magdalena Stępień
Występuje: Dariusz Maj


27 marca 2022 r., godz. 19.30
Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia

Planeta Małp

Reżyseria: Marcin Liber
Tekst i dramaturgia: Jarosław Murawski
Scenografia, światło, kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Filip Kaniecki
Choreografia: Hashimotowiksa (Kasia Kulmińska&Paulina Jaksim)
Wideo: Emiko Okime
Obsada: Agata Kucińska, Agnieszka Kwietniewska, Tomasz Lulek, Michał Mrozek, Michał Opaliński. Ze specjalnym udziałem Emose Katarzyny Uhunmwangho.

Źródło:

Materiał nadesłany