EN
8.02.2023, 10:39 Wersja do druku

Wrocław. Małgorzata Wdowik reżyseruje w Pantomimie

Trwają próby do premiery we Wrocławskim Teatrze  Pantomimy. „Niepokój przychodzi o zmierzchu" reżyseruje i Małgorzata Wdowik. Premiera 3 marca.

fot. mat. teatru

Kiedy ludzie są wychłodzeni, trzeba ich traktować jak porcelanę. Najmniejszy dotyk może okazać się śmiertelny.*

Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu” jest wizualną opowieścią o doświadczeniu starty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji - przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki.

Plastyczność świata widzianego z perspektywy dziecka i dziecięca wyobraźnia opisana w książce pozwalają na tworzenie, z zapisanych w niej doświadczeń, obrazów. Obrazy te stają się samodzielnymi mikrohistoriami. Niepokojąca codzienność, z której reżyserka buduje wizualność przedstawienia, składa się także z obserwacji więzi pomiędzy ludźmi, a zwierzętami. Przez ten pryzmat możemy lepiej przyjrzeć się relacjom rodzinnym - rodzinie, która żyje obok siebie, a nie ze sobą.

Premiera przedstawienia „Niepokój przychodzi o zmierzchu” zaplanowana jest na 3 marca, godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia: 4, 5 oraz 9, 10, 11, 12 marca o 19:00.

Bilety: bilety.pantomima.wroc.pl.
Więcej informacji: pantomima.wroc.pl.

NIEPOKÓJ PRZYCHODZI O ZMIERZCHU
Na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Tłumaczenie: Jerzy Koch

reżyseria: Małgorzata Wdowik
adaptacja, scenariusz: Robert Bolesto
współpraca dramaturgiczna: Magdalena Komornicka
scenografia: Aleksandr Prowaliński
rzeźby: Jan Baszak
kostiumy: Maja Skrzypek
muzyka: Agata Zemla
asystent reżyserki: Piotr Soroka
inspicjentka: Kasia Radomska

obsada: Agnieszka Dziewa, Karolina Paczkowska, Anna Nabiałkowska, Eloy Moreno Gallego, Kuba Pewiński, Artur Borkowski, Jan Kochanowski

Źródło:

Materiał nadesłany