We Wrocławiu odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog". Wśród wydarzeń m.in. "Austerlitz" - wileński spektakl Krystiana Lupy.
Dialog-Wrocław od początku starał się zapraszać do Polski najwybitniejszych twórców i twórczynie światowego teatru. Tegoroczny zestaw nazwisk na afiszu jest imponujący.
Ale ten festiwal – co podkreślają organizatorzy – jest nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych. Ma być przede wszystkim "przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością". W zapowiedziach czytamy: "Niezmiennie najważniejszym zadaniem "Dialogu" jest tworzenie warunków do spotkania i konfrontowania się z teatrem, który jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko doznaniem estetycznym". Festiwal ma "trzymać rękę na pulsie", a dotykając trudnych, często bolesnych zagadnień, "stać się ważnym elementem debaty publicznej."
Czy taka będzie tegoroczna, jubileuszowa edycja? Edycja, która ma być prawdopodobnie ostatnią?
– To jednocześnie pełen wściekłości akt oskarżenia pod adresem elit politycznych, jak i wyznanie miłości syna wobec ojca – tak swój spektakl wystawiony w Internationaal Theater Amsterdam zapowiada Ivo van Hove. Jeden z filarów współczesnego teatru europejskiego, uznany reżyser teatralny i operowy sięgnął po powieść "Kto zabił mojego ojca" Édouarda Louisa. Na festiwalu zobaczymy nagranie tego holenderskiego przedstawienia.
Z kolei Christoph Marthaler przygotował przedstawienie na podstawie tekstów artysty Dietera Rotha. "Płacz. Iluzje (morze łez 4)" ze Schauspielhaus Zürich w Szwajcarii to – jak pisali recenzenci – "Przedziwne [widowisko] Neo-Dada, podane z typowymi dla Marthalera elementami groteski i slapsticku, które wciąż działają doskonale".
Publiczność przyciągnie na pewno „Austerlitz" – spektakl z Wilna w reżyserii Krystiana Lupy na podstawie powieści W.G. Sebalda – „intensywna podróż wewnętrzna narratora i samotnego wędrowca Austerlitza". Po premierze pisano: "Przez cały czas trwania spektaklu widzimy, jak scenę zalewa wyobraźnia reżysera. Zupełnie jakby Lupa sam stawał się bohaterem przedstawienia i przenosił się wraz z nami w przeszłość. Bierzemy udział w procesie Austerlitz jako badacze, żywi świadkowie historii, jako zbawcy dusz zarówno ofiar, jak i katów".
W programie także „Synowie suki" w reżyserii zmarłego trzy lata temu wybitnego litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa oraz „Bachantki – preludium do oczyszczenia" (reż. Marlene Monteiro Freitas) z Portugalii – teatr tańca i muzyki na podstawie dramatu Eurypidesa.
Do Wrocławia przyjadą również dwa głośne przedstawienia z Polski: „Odyseja. Historia dla Hollywoodu" Krzysztofa Warlikowskiego z warszawskiego Nowego Teatru i „3 siostry" Luka Percevala (koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie).
Dialog-Wrocław
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław. 11-16 października. Spektakle pokazywane będą m.in. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA, w kinie Nowe Horyzonty i w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Centrum festiwalowe znajdować się będzie w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b we Wrocławiu. Szczegóły i bilety: dialogfestival.pl