EN

17.01.2022, 14:27 Wersja do druku

Wrocław. „Kobieta jest jak kobieta” premierowo w Teatrze Euforion

„Kobieta jest jak kobieta” to 22. premiera w integracyjnym Teatrze EUFORION w reżyserii Anny Jędryczki-Hamery. W spektaklu grają aktorzy - osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, terapeuci oraz studenci wrocławskich uczelni.

fot. mat. teatru

Czy wiersz „Opowiadanie o starych kobietach” Tadeusza Różewicza jest nadal aktualny?

Rok 2021 był obchodzony jako Rok Tadeusza Różewicza. Te obchody były szczególnie istotne we Wrocławiu.

Teatr EUFORION działa od 1995 roku we Wrocławiu. Jest teatrem integracyjnym prowadzonym przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART. Aktorzy Teatru EUFORION to osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Muszą żyć ze schizofrenią czy ciężką depresją. Ich sposobem na rehabilitację jest kontakt ze sztuką i naturą. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie spektaklu opartego na poezji Tadeusza Różewicza. To poeta, który bardzo trafnie interpretował źródła poczucia smutku i rozdarcia współczesnych ludzi. Mieszkając we Wrocławiu ciągle możemy spotkać miejsca, które nadal wyglądają tak jak wtedy, gdy wędrował nimi Tadeusz Różewicz. Czytając jego wiersze możemy zauważyć jak trafnie przewidział nasze współczesne dylematy. Na przykład te dotyczące roli kobiety.

Teatr EUFORION postanowił skonfrontować uniwersalne strofy Tadeusza Różewicza ze współczesnymi wzorami kobiecości zawartymi w popularnych piosenkach.

„Kobieta jest jak kobieta”

21.01.2022, scena Teatru na Bruku na wrocławskim Ołtaszynie

Źródło:

Materiał nadesłany