EN

7.06.2021, 15:00 Wersja do druku

Wrocław. "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w plenerze

Wrocławski Teatr Plenerowy przygotowujemy się intensywnie do tegorocznej edycji, która dedykowana jest Tadeuszowi Różewiczowi. Premiera  13 czerwca.

fot. mat. teatru

Wrocławski Teatr Plenerowy, to inicjatywa która od czterech lat gości w parkach i na skwerach Wrocławia. Zrodziła się z potrzeby kontaktu wrocławian ze sztuką teatru i potrzebą aktorów, w tym roku szczególnie silną, potrzebą wyjścia z teatrem do widza.

Oto w czasie wakacji, kiedy w instytucyjnych teatrach trwają urlopy, ukonstytuował się teatr, który nie potrzebuje budynku,  zaplecza technicznego, przygotowanej sceny, zapadni, sznurowni, wyściełanych foteli. Sceną jest trawnik, widownia zasiada na leżakach a teatr rodzi się pomiędzy aktorami a publicznością.

Do tej pory, przez kolejne trzy edycje, spektakle graliśmy w sierpniu. Ten rok jest wyjątkowy - to rok setnych urodzin Tadeusza Różewicza, poety i dramaturga, honorowego obywatela Wrocławia. Dlatego od samego początku, postanowiliśmy tegoroczną edycję dedykować właśnie Różewiczowi. Zdecydowaliśmy się wystawić w plenerze którąś z Jego sztuk. Ponieważ teatr plenerowy ma swoja specyfikę, jest otwarty na każdego widza, także (a może zwłaszcza) tego niewyrobionego, dla którego być może będzie to pierwszy kontakt z teatrem, od początku braliśmy pod uwagę dwa tytuły: ODEJŚCIE GŁODOMORA (treść ko0responduje z pandemią i jest niezwykle współczesna: konsumpcja, zamknięcie i ofiarowanie swojego głodowania światu) i KARTOTEKĘ (tytuł najbardziej znany, najmocniej kojarzony z autorem, chociaż to pierwszy dramat Poety. Treść silnie koresponduje ze współczesnością - oto w zamknięciu, leżac na łóżku, robimy bilans swojego życia).

Postawiliśmy na KARTOTEKĘ. Po doświadczeniach słynnej realizacji genueńskiej grupy studentów (od słynnej rozmowy Tadeusza Różewicza z Konstatntym Puzyną na łamach DIALOGU minęło przeszło 60 LAT) i po wrocławskim doświadczeniu z KARTOTEKĄ  w reżyserii Michała Zadary we Współczesnym, wierzymy, że może to się udać. Przedstawienie, które dzieje się w parku, na żywo, nie jest ograniczone budynkiem teatru.

Termin tegorocznej edycji, także chcielibyśmy bardziej związać z Wrocławiem, z jego świętem - dlatego cykl spektakli zaplanowaliśmy w okresie 13 czerwca - 11 lipca 2021.

Pragniemy przedstawić KARTOTEKĘ pięć razy. Każdy spektakl w niedzielę w porze popołudniowej (doświadczenie z teatrem w plenerze z lat ubiegłych pozwoliło wypracować najlepsze rozwiązania). Podane lokalizacje zostały zaakceptowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego finansowany jest z budżetu Gminy Wrocław, także nie obowiązują bilety, wstęp jest wolny.

Zagramy
1.    13 czerwca 2021 - Park Południowy, Psia Łączka - dojazd od ul. Kutnowskiej. Spektakl godz. 18:00
2.    20 czerwca 2021 - Park Staszica, lokalizacja na polanie obok kontenera ESK. Spektakl godz. 18:00
3.    27 czerwca 2021 - Park Tarnogajski, dojazd od ul. Bogedaina. Spektakl godz. 18:00
4.    4 lipca 2021 - Park Na Niskich Łąkach, dojazd od ul. Na Niskich Łąkach, lub od ul. Żabia Ścieżka. Spektakl godz. 18:00
5.    11 lipca 2021 - Park Tołpy, polana w okolicach kontenera ESK, wjazd od ul. Nowowiejskiej. Spektakl godz. 18:00.
Występują: Aleksandra Dytko, Angelika Wójcik, Dariusz Maj, Robert Chmielewski, Michał Szwed, Marek Kocot.
Opracowanie tekstu i reżyseria: Marek Kocot

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

14.05.2021

Wątki tematyczne