EN

22.10.2020, 11:32 Wersja do druku

Wrocław. Jesienny numer „Didaskaliów” dostępny za darmo online

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza do lektury internetowego wydania „Didaskaliów. Gazety Teatralnej”.

Numer 159 „Didaskaliów” rozpoczyna tekst Magdy Piekarskiej Koniec z fuksówką poświęcony praktyce „fuksowania” w szkołach teatralnych; w dziale „Brzydkie uczucia” teksty badające dwa głośne wydarzenia z perspektywy towarzyszących im afektów (Katarzyna Waligóra analizuje wydarzenia, które rozegrały się w czasie premiery spektaklu Persona. Ciało Simone w reżyserii Krystiana Lupy; Monika Kwaśniewska skupia się na #metoo w Teatrze Bagatela).

Blok „Demokracje” proponuje szersze przyjrzenie się społeczeństwu, w nim także rozmowa Tomasza Kireńczuka z Bojaną Kunst, z której dowiemy się, jak doświadczenie pandemii koronawirusa może wpływać na nasze rozumienie rzeczywistości; w bloku poświęconym publiczności analiza filmu Trędowata w reżyserii Jerzego Hoffmana w kontekście społecznych konfliktów, a także tekst Agaty Łukszy o społecznych efektach gościnnych występów Sary Bernhardt na warszawskiej scenie pod koniec XIX wieku.

W dziale „Mediacje” Ada Ruszkiewicz analizuje dokumentalny potencjał Live Factory 2; Michał Lachman pisze o transmisjach na żywo londyńskiego National Theatre, a Katarzyna Lemańska przygląda się wirtualnemu wideospektaklowi – Balladynie w reżyserii Oskara Sadowskiego; poza tym recenzje spektakli Kuby Kowalskiego, Cezarego Tomaszewskiego, Pawła Althamera i Agnieszki Olsten, Árpáda Schillinga, Sebastiana Majewskiego, Jędrzeja Piaskowskiego, Wiktora Rubina oraz Magdy Szpecht; oraz recenzje spektakli zagranicznych i omówienia książek. Zachęcamy do lektury!

Wszystkie teksty w wolnym dostępie na stronie: didaskalia.pl


Źródło:

Materiał nadesłany