EN
7.03.2022, 13:14 Wersja do druku

Wrocław. Jakub Lewandowski w pantomimie. Ruszyły próby do nowej premiery

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy rozpoczeły się próby do „Tyrana” - nowego przedstawienia w reżyserii Jakuba Lewandowskiego. Premiera zaplanowana jest na 22 kwietnia.

fot. mat. teatru

Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu Nosferatu - symfonia grozy w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira - Nosferatu i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze.

Punktem wyjścia do pracy nad Tyranem jest problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy pragną obśmiać zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale w każdym zamkniętym światku.

W spektaklu skupią się na zależnościach pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzem itd. Postać Nosferatu będzie w przedstawieniu symbolem tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich twórczą energię. Wampiryzm zostanie tutaj ujęty w kontekście wspólnoty pewnego pragnienia: pragnienia przekraczania własnej śmiertelności, pragnienia posiadania władzy, brania od innych garściami i nie rozliczania się z tego.


Tyran
reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
muzyka: Patrycja Hefczyńska
reżyseria światła: Paweł Murlik
asystentka reżysera: Natalia Dinges

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka

Premiera: 22 kwietnia 2022 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA

Źródło:

Materiał nadesłany