EN

22.04.2024, 15:37 Wersja do druku

Wrocław. II edycja konkursu na dokumentalne czytanie performatywne w Instytucie Grotowskiego

Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz Teatr na faktach ogłaszają II edycję konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne.

fot. Justyna Żądło / mat. organizatora

Ten szczególny konkurs wynika z pragnienia usłyszenia głosów, często ginących w gwarze publicznego dyskursu, a które dotykają istotnych kwestii społecznych.

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje, dzięki finałowym czytaniom podejmującym różnorodne i złożone tematy. Wśród nich znalazły się opowieści o poronieniu i żałobie po utraconym dziecku, poszukiwaniu śląskiej tożsamości z kobiecej perspektywy, postrzeganiu świata przez niewidomego chłopca, uzależnieniu od pornografii czy roli kobiet w Kościele. Zwycięskie, niezwykłe czytanie performatywne pt. „Tłusty czwartek" Anastazji Charitonowej – rosyjskiej uchodźczyni politycznej, mówiące o życiu rosyjskich opozycjonistów po wybuchu wojny, nagrodzone przez jury składające się z artystów teatralnych, dziennikarzy i pisarzy pod przewodnictwem Cezarego Łazarewicza, zostanie wystawione jako pełnoprawny spektakl na podczas III edycji Festiwalu Teatru na faktach, która odbędzie się w dniach 20–23 czerwca 2024.
 
Spodziewamy się, że i w tym roku, zostaną nadesłane równie interesujące
 i poruszające zgłoszenia. Uczestnicy mają czas do 12 maja 2024 roku. Propozycje mogą przybierać formę eksplikacji, fragmentów lub gotowych scenariuszy czytań. Preferowane są teksty oparte na metodzie verbatim lub pokrewnych technikach.

Spośród przesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 8 finalistów, którzy otrzymają określony budżet oraz czas na realizację swojej pracy. Finałowe czytania zostaną zaprezentowane na scenie Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego podczas III edycji Festiwalu Teatru na faktach.

Konkurs nie tylko pozwala na poszerzenie debaty publicznej o tematy dotąd nieobecne, ale także umożliwia opowiedzenie własnej, unikalnej historii oraz włączenie się w działalność społeczności głęboko zainteresowanej ważnymi tematami współczesności, praktykującej teatr dokumentalny.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz regulamin konkursu znajdują się stronie internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego:
grotowski-institute.pl/wydarzenia/ii-edycja-konkursu-dokumentalne-czytanie-performatywne/

Źródło:

Materiał nadesłany