Instytut Grotowskiego zaprasza na pokazy dwóch spektakli: „INSIDE” i „Toć”.
23–24.01.2025 (czw.– pt.), 19.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
INSIDE
Wrocławska premiera spektaklu Teatru MMLA | W ramach programu rezydencji artystycznych
Czas trwania: 45 min
W języku angielskim
Bilety: 30/40 PLN
Twórcy spektaklu „INSIDE” sięgają po fizyczność, poezję i sztukę instalacji, by zabrać widzów w immersyjną, oniryczną podróż w głąb siebie – ku doświadczeniu, które jest osobiste, a zarazem wspólne dla nas wszystkich. Wyruszają w podróż przez fragmentaryczne myśli, emocje i uczucia często wykraczające poza ramy logiki.
Spektakl staje się zwierciadłem, w którym odbija się nasza podświadomość.
Zaprasza do kontaktu z życiem, które toczy się w naszym wnętrzu. W onirycznej atmosferze zaciera się granica między doświadczeniem osobistym a zbiorowym, czas wydaje się płynąć inaczej: powstaje przestrzeń, w której możemy się zatrzymać, otwierają się podświadome wrota do świadomości żywej duszy, ducha i ciała.
Pomysł na spektakl zrodził się podczas rezydencji w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, podczas której artyści pod okiem mentora – Przemysława Błaszczaka – skupili swoją uwagę na przemyśleniach Carla Gustava Junga związanych z procesem indywiduacji oraz punktach stycznych między teatrem postdramatycznym a koncepcjami Jerzego Grotowskiego (laboratorium teatralne, teatr ubogi, teatr fizyczny).
Organizator: Teatr MMLAB, Wilno, Litwa
Partnerzy: LDS Gallery „Arka”, Miasto Wilno, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Finansowanie: Litewska Rada Kultury, Miasto Wilno
TWÓRCY:
MMLAB (Laboratorium Sztuk i Nauki, lit. Meno ir mokslo laboratorija) to młody profesjonalny teatr z siedzibą w Wilnie (Litwa). Powstał wraz z rozpoczęciem realizacji projektów, w których artyści i naukowcy połączyli siły, eksperymentując z nowymi formami i tematami prac performatywnych. Kluczową strategią MMLAB jest eksperyment formalny i tematyczny. W 2019 roku Litewskie Ministerstwo Kultury nadało MMLAB status profesjonalnego teatru. W 2019 roku decyzją władz miejskich Wilna teatr zyskał miano wileńskiego teatru miejskiego.
W każdy kolejny projekt MMLAB zaangażowana jest coraz większa liczba artystów. MMLAB jest jedną z najszybciej rozwijających się młodych organizacji artystycznych, które zyskały uznanie krytyków i publiczności. Obecnie repertuar MMLAB obejmuje 13 różnych spektakli (teatralnych, tanecznych, interdyscyplinarnych i dźwiękowych). Twórcy eksperymentują również, tworząc instalacje w niekonwencjonalnych przestrzeniach, takich jak przejścia podziemne czy stare przedszkole.
REALIZATORZY:
Twórczyni, aktorka: Gintarė Šmigelskytė
Muzyka: Inga Šepetkaitė
Projekcje: Kornelijus Jaroševičius, Gintarė Šmigelskytė
Produkcja: Rusnė
Kierownik zespołu technicznego: Vlad Bajaznyj
31.01–1.02.2025 (pt.–sob.), 19.00
Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Toć
Spektakl w reżyserii Ewy Mikuły
W ramach Teatru na Faktach
W językach polskim i śląskim
Bilety: 30/40 PLN
1.02 – pokaz z napisami w językach polskim i angielskim, z tłumaczeniem na PJM
Scenariusz spektaklu „Toć” autorstwa Ewy Mikuły powstał podczas kursu teatru dokumentalnego, odbywającego się w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na Faktach”. Reżyserka w swojej dokumentalnej twórczości bada codzienne narracje, wykorzystując je do refleksji nad szerszymi procesami społecznymi.
TOĆ to opowieść o języku śląskim, widzianym oczami jego użytkowniczek. Impulsem do podjęcia rozmów była dla autorki osobista potrzeba skonfrontowania własnych doświadczeń z językiem śląskim – intymnym, zarezerwowanym dla najbliższych, a jednocześnie stygmatyzowanym i wykluczanym z przestrzeni publicznej. Rozmawiając z innymi kobietami, autorka szuka wspólnoty pokoleniowego doświadczenia młodych Ślązaczek, które wykracza poza stereotypy. Jej próby zrozumienia polsko-śląskiej dwujęzyczności przekształcają się w wielogłos osobistych historii o kobiecości, wstydzie, testowaniu granic i możliwości wypowiedzi. Próby te, zawieszone między prywatnym a publicznym, mają na celu opisanie współczesnej rzeczywistości kobiet językiem śląskim oraz określenie jego miejsca w ich codziennym życiu.
TWÓRCZYNI:
Ewa Mikuła – dramaturżka i reżyserka teatralna, absolwentka Reżyserii Teatralnej (specjalizacja: dramaturg teatru) na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest studentką Dyplomacji Kulturalnej na UJ.
W swojej dokumentalnej twórczości bada codzienne narracje, wykorzystując je do refleksji nad szerszymi procesami społecznymi.
Zadebiutowała wspólnie z Piotrem Froniem autobiograficznym utworem pt. Praca, praca, opublikowanym w miesięczniku „Dialog” (1/2020). Pracowała jako dramaturżka i autorka tekstów przy wielu produkcjach, m.in. Łabędzie w reżyserii T.S. Berga na Korea International Accessible Dance Festival (KIADA) w Seulu w 2024 roku oraz Opowieści z Wielkich Bloków w reżyserii Marty Streker (Wrocławski Teatr Lalek, 2022).
W Bratysławie wyreżyserowała spektakl Dorosłość, powstały w wyniku trzyletniego procesu dokumentalnego z udziałem polskiej i słowackiej młodzieży (Divadlo Ludus, 2023).
Przez ostatnie dwa lata prowadziła badania artystyczne nad mniejszościami etnicznymi i językami mniejszościowymi w ramach europejskiego programu „Future Laboratory”, uczestnicząc w rezydencjach w Luksemburgu, Rumunii i Francji. Jej najnowszy projekt, TOĆ, bada granice języka z perspektywy młodych Ślązaczek.
Członkini “Fabulamundi. New Voices”, europejskiego programu zrzeszającego dramatopisarzy i dramatopisarki z całej Europy.
REALIZATORZY:
Tekst i reżyseria: Ewa Mikuła
Obsada: Malwina Brych, Żaneta Górecka, Magdalena Lamża, Marta Wiśniewska-Slabik
Przestrzeń i multimedia: Klaudia Kasperska
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Produkcja: Żaneta Górecka
Trailer, zdjęcia, oprawa graficzna: Magda Bremer
Patronat:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego,
Teatr na Faktach
Partnerzy:
Ośrodek Kultury Ochoty,
Miejski Dom Kultury w Łaziskach Górnych,
Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach,
Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach,
Restauracja “U Marije” w Przyszowicach,
III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.