EN
21.03.2022, 12:13 Wersja do druku

Wrocław. Dom Literatury organizuje dwa wydarzenia pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”

Wieczór z ukraińską i polską poezją oraz spotkanie z ukraińskimi pisarkami Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną - to wydarzenia organizowane przez Wrocławski Dom Literatury 21 i 29 marca. Dochód z biletów zostanie w całości przeznaczony na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

https://www.supportukraine-pic.com/

W poniedziałek 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Wrocławski Dom Literatury, operator programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO organizuje tego dnia specjalne wydarzenie przygotowane we współpracy z wrocławskim środowiskiem poetyckim.

„W tym roku trudno o poezji mówić bez kontekstu prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie i jej tragicznych skutków, dlatego w poniedziałek o 18 w klubie Proza wybrzmią wiersze ukraińskie i polskie” – zapowiedziała Aleksandra Konopko z WDL.

Swoje utwory, a także wybrane przekłady utworów ukraińskich przeczytają poetki i poeci: Anna Adamowicz, Konrad Góra, Damian Kowal, Tomasz Majeran, Mirka Szychowiak, Aleksander Trojanowski, Ilona Witkowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. Poezję swojego autorstwa w języku ukraińskim przeczyta również Kateryna Babkina, poetka i prozaiczka, dziennikarka, a także uchodźczyni z Kijowa, która wraz z rodziną znalazła schronienie we Wrocławiu.

Babkina będzie gościć w klubie Proza także tydzień później, we wtorek 29 marca. O godz. 19 wraz z Oksaną Zabużko, ukraińską pisarką, poetką i eseistką weźmie udział w rozmowie pod hasłem „Siostrzeństwo. Ukraina. Wojna” poświęconej głównie sytuacji w Ukrainie. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i krytyczna literacka Justyna Sobolewska.

Obie ukraińskie pisarki mieszkają w Kijowie, obie są również laureatkami przyznawanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zabużko otrzymała Angelusa w 2013 roku za powieść „Muzeum porzuconych sekretów” w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej, natomiast Babkina została nagrodzona tym samym wyróżnieniem rok temu za książkę „Nikt nie tańczył, jak mój dziadek” w przekładzie Bohdana Zadury i jednocześnie odebrała przyznawaną przez czytelników Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

Na oba spotkania, 21 i 29 marca obowiązują bilety-cegiełki w cenie 10 złotych. Cały wpływ z biletów Wrocławski Dom Literatury przeznaczy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne