EN
16.12.2021, 16:35 Wersja do druku

Wrocław. "Cesarz" na podstawie R. Kapuścińskiego w Teatrze Capitol

fot. Łukasz Gawroński / mat. teatru

5 lutego na Scenie Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol będzie miała miejsce premiera „Cesarza”, paradokumentu scenicznego na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Reżyseruje Cezary Studniak. 

Książka Kapuścińskiego, wydana w 1978 roku, to fabularyzowany reportaż o dworze etiopskiego cesarza Hajle Sellasje I. Łatwo znaleźć w tym tekście polityczne konteksty, jeszcze łatwiej byłoby dopasować do bohaterów powieści konkretne osoby ze świata polityki. Jednak twórcy spektaklu nie na tym chcą skupić uwagę widzów. „Cesarz” jest bowiem idealnym materiałem do opowiedzenia o naturalnej, a zarazem ułomnej cesze ludzkiego charakteru: o potrzebie narzucania innym własnej woli, udowadniania za wszelką cenę, że coś od nas zależy.
Na Scenie Ciśnień zobaczymy więc spektakl o pragnieniu władzy, o tym, do czego zdolny jest człowiek, by ją zdobyć, i jak cierpi, gdy rządzić nie może.

Autorem adaptacji i reżyserem jest Cezary Studniak, muzykę pisze znany już widzom Capitolu duet: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, scenografię projektuje Michał Hrisulidis, kostiumy - po raz pierwszy dla naszego teatru - Barbara Sikorska-Bouffal, za ruch sceniczny odpowiada Barbara Olech. W obsadzie aktorki i aktorzy Capitolu: Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Rafał Derkacz, Tomasz Leszczyński, Krzysztof Suszek, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet, Michał Zborowski. Głosów użyczyli znani wrocławscy dziennikarze: Dagmara Chojnacka i Marek Obszarny, teatrolog Mirosław Kocur oraz Cezary Studniak.

Również na Scenie Ciśnień obejrzeć będzie można w lutym „Mury krzyczą albo Uliczną śpiewkę”, spektakl wyróżniony w Nurcie Off na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Scenariusz napisali Magdalena Drab i Albert Pyśk (także autor muzyki), zamieniając napisy na ulicznych murach na piosenki. Na scenie oglądamy aktorski duet: Albert Pyśk i Rafał Derkacz. Albert Pyśk jest laureatem Tukana Dziennikarzy za „Balladę maczetową”, którą skomponował do tekstu Magdaleny Drab, Rafała Derkacza publiczności Capitolu zna z musicalu „Gracjan Pan” i z występów w konkursie interpretacji piosenki na PPA.

Sprzedaż biletów na luty zaczynamy w piątek 17 grudnia, w samo południe.
Kasa teatru czynna jest w dni powszednie od godz. 9 do 19, w soboty i w te niedziele, w które gramy – od 12 do 19.
W Wigilię i święta, czyli w dniach 24-26 grudnia, będzie zamknięta.
Bilety można kupić też online na bilety.teatr-capitol.pl

Źródło:

Materiał nadesłany