EN

29.12.2020, 16:15 Wersja do druku

Wrocław. Capitol podsumowuje rok 2020

Teatr Muzyczny Capitol odwiedziło32 tys. widzów na 84 spektaklach, a przychody z biletów wyniosły niecałe 2 mln złotych. Odwołaliśmy 57 zaplanowanych spektakli i - dwukrotnie - wydarzenia 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zwróciliśmy widzom ponad 23 tys. kupionych biletów.

Dla porównania: w 2019 roku Capitol odwiedziło ponad 136 tys. widzów i gości, w tym na nasze spektakle repertuarowe sprzedaliśmy 93 tys. biletów (średnia frekwencja 90%), zarabiając prawie 5 mln złotych.


Z trzech premier, zapowiadanych na rok 2020, wystawiliśmy dwie: „Gracjana Pana” w reż. Cezarego Tomaszewskiego i „Lazarusa” w reż. Jana Klaty. Ze względu na zamknięcie teatrów nie doszła do skutku premiera „Alicji” Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej, nie odbył się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej, a rozpoczęty w lutym nowy cykl na Scenie Restauracja – „Mów coś, śpiewaj! Improkracja & Capitol” – zawieszony został po pierwszym spotkaniu.

Tyle miejsc udostępniamy widzom:
50% od czerwca do października 2020
25% od października do listopada 2020
0 od marca do czerwca i od listopada 2020

Capitol online
Zrealizowaliśmy zapis video spektaklu „Gracjan Pan”, który wziął udział w 20. Ogolnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach oraz w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Trwają zdjęcia do serialu edukacyjnego „Bez maski” , który opowiada o tym, jak działa teatr. Zrealizowaliśmy już zdjęcia do odcinków o technologii sceny, o charakteryzacji i o próbie muzycznej, przed nami kolejne dni zdjęciowe.

W czasie lockdownu nagraliśmy: film „Korona Impresje”, dwie piosenki - „Bądź przy mnie” dla Szpitala na Koszarowej i „Mury” dla Białorusi, 24 odcinki Czytania na Dywanie, 10 odcinków Telewizji Festiwalowej 41. PPA i tyleż instagramowych live'ów Heleny Sujeckiej, kilkanaście filmików z domowymi coverami przebojów Capitolu w wykonaniu naszych artystów

Wiosną udostępniliśmy bezpłatnie online trzy archiwalne spektakle Capitolu: Idiotę, Śmierdź w górach i Trzy wesołe krasnoludki. Można je było oglądać do końca maja. Na krócej udostępniliśmy też dwie gale PPA: Budorigum Formacji Chłopięcej Legitymacje z 2016 roku i ...rewolucyjną! Agaty Dudy-Gracz z 2010 roku. Obydwa koncerty można było oglądać przez tydzień na przełomie marca i kwietnia.

Do końca stycznia, w każdy piątek, emitujemy Listę Przebojów Capitolu, w której można głosować na najlepszą piosenkę z lat 2013-2020.

#teatrniedziała
Od 1 do 23 grudnia, codziennie od 19 do 20.30 - w zwyczajowych godzinach wieczornego spektaklu - w witrynie teatru od strony ulicy Świdnickiej siedzieli artyści Capitolu.
- Ponad 35 godzin zdarzeń przy szybie bezwzględnie oddzielającej artystów od widzów, będącej uosobieniem epidemicznych restrykcji. Zdarzeń wzruszających, śmiesznych, smutnych, dających poczucie bycia razem, czasem w niemal sakralnym nastroju. Artysta nigdy nie był samotny. Za to jesteśmy najbardziej wdzięczni osobom zza szyby, a byli tacy, którzy spędzili tam wszystkie godziny wielodniowego happeningu. Teatr potrzebuje widzów, widzowie teatru – daliśmy nawzajem temu wyraz - napisał po zakończeniu happeningu jego autor, Konrad Imiela.
Więcej na s.teatr-capitol.pl/nie-dziala

PPA dwukrotnie odwołany
W związku z wprowadzeniem lockdownu, na kilka dni przed rozpoczęciem PPA zmuszeni byliśmy odwołać wiosenną edycję festiwalu. Zamiast koncertów na żywo 41. PPA przyjął wówczas kształt internetowej telewizji. Nagrane odcinki telewizji festiwalowej można oglądać w mediach społecznościowych PPA. Obiecaliśmy wtedy, że jesienią odbędą się konkursy PPA. Niestety, również te wydarzenia musieliśmy odwołać. 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 11-20 czerwca 2021.
Pełny program festiwalu ogłosimy w połowie kwietnia, wtedy też ruszy sprzedaż biletów. Na razie wiadomo na pewno, że w programie festiwalu znajdą się dwukrotnie odwołane konkursy: Aktorskiej Interpretacji Piosenki i Off, oba bez zmian. O tym, jakie jeszcze koncerty i spektakle będą mogli zobaczyć widzowie czerwcowej edycji, poinformujemy na konferencji prasowej w połowie kwietnia.

FESTIWALE, NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Gracjan Pan. Musical
listopad 2020
Prezentacja online na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach
Nagroda jurorska Jacka Poniedziałka dla Cezarego Tomaszewskiego

grudzień 2020
Prezentacja online na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie

Miesięcznik Teatr ogłosił wyniki ankiety „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2019/2020”
Teatr, nr 7/8 2020
Teatr Muzyczny Capitol wyróżniony w kategorii Najlepszy teatr (Kalina Zalewska, Jacek Cieślak)
Gracjan Pan. Musical wyróżniony w kategorii Najlepsze przedstawienie teatru muzycznego, Najlepsza choreografia i Najlepsza muzyka (Tomasz Domagała)
Mock. Czarna burleska wyróżniony w kategorii Najlepsze przedstawienie i Debiut roku - kompozytor Grzegorz Rdzak (Jacek Cieślak)

Klaudia Waszak z Nagrodą Publiczności WARTO
Nagrodami WARTO „Gazeta Wyborcza Wrocław” wyróżnia młodych, zdolnych twórców w pięciu dziedzinach – film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. Jurorzy wybierają laureatów spośród nominowanych, a publiczność decyduje o przyznaniu swojej nagrody w internetowym głosowaniu.
Klaudia Waszak jest aktorką etatową Capitolu od zeszłego sezonu, ale współpracuje z teatrem od dawna, jako dziecko debiutowała u nas rolą Sary w Małej księżniczce. Widzom zapadła w pamięć jako Charlotte Gainsbourg, syn Macduffa, czy też „mockowa” Dama Ulicy - Berta, brawurowy Konrad Konrad w Wyzwoleniu: królowych, aż wreszcie bardzo wysoko oceniona przez publiczność i recenzentów Girl w Lazarusie.

PLANY NA ROK 2021
Jedyną premierą przyszłego roku będzie Alicja Agnieszki Wolny-Hamkało i Martyny Majewskiej, spektakl inspirowany wątkami z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, który planujemy na czerwiec. Również na czerwiec planujemy 41. edycję Przeglądu Piosenki Aktorskiej. O szczegółach festiwalu będziemy informować w połowie kwietnia.
Raport ze zdjęciami w wersji elektronicznej: teatrcapitol.box.com/media/sezony

Do obejrzenia online: https://s.teatr-capitol.pl/raport-2020
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne