EN
27.06.2022, 15:37 Wersja do druku

Wrocław. 57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego we wrześniu

Książka Pierre’a Choderlosa de Laclosa Niebezpieczne związki i film Stephena Frearsa pod tym samym tytułem, które opowiadają o władzy, będącej częstą przyczyną ludzkich działań, zainspirowały Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, do poszukania ich analogii w muzyce.

W programie koncertów 57. edycji festiwalu pojawią się utwory mające wymiar polityczny i religijny, w tym dzieło stworzone przez Ołeksandra Szymko tuż po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę. Stanowi ono bardzo ciekawą mieszankę współczesnego języka kompozytorskiego artysty z ukraińską tradycją ludową i znakomicie zwieńczy festiwal. Jak co roku na Dolnym Śląsku wystąpią uznani artyści zagraniczni i polscy, m. in.: sir John Eliot Gardiner z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i Chórem Monteverdi, Jewhen Sawczuk z Narodowym Chórem Ukrainy „Dumka”, Barbara Hannigan z LUDWIG Orchestra, Agata Zubel, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Le Poème Harmonique, Cameron Carpenter, a także: Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble, Chór NFM, NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Orkiestra Leopoldinum i NFM Chór Chłopięcy.

Koncerty 57. edycji festiwalu jak co roku będą się odbywać we Wrocławiu oraz w miastach Dolnego Śląska.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/wratislavia-cantans.

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Niebezpieczne związki

Narodowe Forum Muzyki

Wrocław i Dolny Śląsk

9–18 września 2022

Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny

Giovanni Antonini – dyrektor artystyczny

PROGRAM:

9.09.2022

piątek, 19.00

Środa Śląska, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Tadeusza Kościuszki 51

Wenus

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Chór NFM

Program:

I. Tęsknota

Bo Holten Cantigas d’amigo na chór żeński
Jean Sibelius Rakastava na chór męski op. 14

II. Udręki

Bo Holten Rota Veneris

III. Sublimacja

Jean Yves Daniel-Lesur Le cantique des cantiques

Wstęp wolny

10.09.2022

sobota, 19.00

Legnica, ewangelicko-augsburski kościół Marii Panny, ul. Biskupia 12

Władza i namiętność

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)

Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)

Tomáš Král – Erode (baryton)

Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)

Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)

Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Maciej Gocman (tenor) – Discepoli

Wrocław Baroque Ensemble

Program:
Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

10.09.2022

sobota, 19.00

Nysa, kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Bracka 12

Wenus

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Chór NFM

Program:

I. Tęsknota

Bo Holten Cantigas d’amigo na chór żeński
Jean Sibelius Rakastava na chór męski op. 14

II. Udręki

Bo Holten Rota Veneris

III. Sublimacja

Jean Yves Daniel-Lesur Le cantique des cantiques

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

11.09.2022

niedziela, 19.00

Głogów, kolegiata Wniebowzięcia NMP, pl. Kolegiacki 10

Władza i namiętność

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)

Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)

Tomáš Král – Erode (baryton)

Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)

Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)

Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Maciej Gocman (tenor) – Discepoli

Wrocław Baroque Ensemble

Program:
Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

Wstęp wolny

12.09.2022

poniedziałek, 19.00

Duszniki-Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, ul. Zielona 7

Wyśnione miłości

Claire Lefilliâtre – sopran

Overtone:

Klaudia Matlak – skrzypce

Julia Karpeta – viola da gamba

Maurycy Raczyński – klawesyn

Dohyo Sol – teorba

Program:

Jean-Baptiste Morin Ouverture z divertissement L'Himen et l'amour op. 7

Nicolas Bernier Médée – kantata

Marin Marais La Mariée z Suite en la mineur z Pièces de viole (Livre V, Paryż 1725)

Elisabeth Jacquet de la Guerre Judith – kantata ze zbioru Cantates françoises sur des sujets tirez de l'écriture (Livre I, Paryż 1708)

Jacques Duphly Médée z Troisième Livre de Pièces de Clavecin (Paryż 1756)

Marin Marais Menuet fantasque & Double z Suite en sol mineur (Livre III, Paryż 1711)

Jean-Baptiste Morin Le naufrage d'Ulisse – kantata ze zbioru Cantates françoises a une, et a trois voix, avec simphonie (Paryż 1712); Chaconne z divertissement L'Himen et l'amour op. 7

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

12.09.2022

poniedziałek, 19.30

Kłodzko, kościół Wniebowzięcia NMP, pl. Kościelny 9

Ukraińska dusza

Wykonawcy:

Jewhen Sawczuk – dyrygent

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”

Program:
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)

Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)

Ołeksandr Koszyć Іже херувиме (Pieśń cherubinów)

Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem

Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи... (Powiedz mi, Panie); IX Koncert Сей день (Ten dzień)

Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)

Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)

Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński

Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko

Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

12.09.2022

poniedziałek, 19.00

Oleśnica, bazylika mniejsza św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ul. Łużycka 4

Il viaggio dei Bassano

Wykonawcy:

Il Giardino Armonico:

Giovanni Antonini – flety podłużne, flety traverso, kierownictwo artystyczne

Priska Comploi – flety podłużne, pomort

Giulia Genini – flety podłużne, dulcjan

Andrea Inghisciano – kornet

Carles Cristobal – dulcjan

Emily White – puzon

Riccardo Doni – pozytyw organowy

Program:

Improwizacja
Josquin des Prez L’homme armé – canon à 4 z Canti B numero cinquanta (Wenecja 1503); La Spagna à 5
Heinrich Isaac La my z MS Henry VIII
Anonim La Spagna à 2 (1494)
Anonim Consort IX z MS Henry VIII
Hayne van Ghizeghem De tous bien plaine ze zbioru Harmonice Musices Odhecaton A (Wenecja 1501)
Roelkin (Rodolphus Agricola?) De tous bien plaine z manuskryptu Cancionero de Segovia
Alexander Agricola Tandernaken ze zbioru Canti C numero cento cinquanta (Wenecja 1504)
William Cornish Fa la sol; Consort VII z MS Henry VIII
Alexander Agricola Fortuna desperata à 6
Giuseppe Guami Canzone à 4 „L’Accorta” ze zbioru Partidura per sonare delle Canzonette alla Francese (Wenecja 1601)
Anonim T’Andernaken (Biblioteka Królewska, Kopenhaga)
William Brade Der Pilligrienen Tanz

***

Augustine Bassano Galiarda

William Brade Der Hasen Tantz

Anthony Holborne Pavana „The Funeralls” i Galliard à 5 ze zbioru Pavans, Galliards, Almains and other Short Aeirs (Londyn 1599)

William Brade Courante (Hamburg 1617)

Giuseppe Guami La cromatica (Wenecja 1601)

William Cornish Ah Robin, gentle Robin z MS Henry VIII

John Baldwin A Browninge of 3 Voc.

William Brade Ein Scottish Tantz; Rotschenken Tanz; Die Nachtigall (Hamburg 1617)

Jacob van Eyck Engels Nachtegaeltje na flet podłużny solo (Amsterdam 1646)

Tarquinio Merula Canzon „La lusignola” op. 1 nr 2 (Wenecja 1615)

Giovanni Bassano Diminuzioni su Introduxit me rex del Palestrina (Wenecja 1585)

Samuel Scheidt Canzon à 5 ad imitationem Bergamasca Anglica SSWV 64 (Hamburg 1621)

Wstęp wolny

13.09.2022

wtorek, 19.00

Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy, al. Niepodległości 43

Wyśnione miłości

Claire Lefilliâtre – sopran

Overtone:

Klaudia Matlak – skrzypce

Julia Karpeta – viola da gamba

Maurycy Raczyński – klawesyn

Dohyo Sol – teorba

Program:

Jean-Baptiste Morin Ouverture z divertissement L'Himen et l'amour op. 7

Nicolas Bernier Médée – kantata

Marin Marais La Mariée z Suite en la mineur z Pièces de viole (Livre V, Paryż 1725)

Elisabeth Jacquet de la Guerre Judith – kantata ze zbioru Cantates françoises sur des sujets tirez de l'écriture (Livre I, Paryż 1708)

Jacques Duphly Médée z Troisième Livre de Pièces de Clavecin (Paryż 1756)

Marin Marais Menuet fantasque & Double z Suite en sol mineur (Livre III, Paryż 1711)

Jean-Baptiste Morin Le naufrage d'Ulisse – kantata ze zbioru Cantates françoises a une, et a trois voix, avec simphonie (Paryż 1712); Chaconne z divertissement L'Himen et l'amour op. 7

Wstęp wolny

13.09.2022, wtorek, 19.00
Bolesławiec, bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, ul. Kościelna 3
Kings in the North


Jarosław Thiel – dyrygent
Tomáš Král – baryton
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:
Thomas Arne Uwertura do opery Alfred
Georg Friedrich Händel Tirannia gli diede il regno – aria z opery Rodelinda HWV 19
Johann Helmich Roman Datti pace, alma reale – aria z kantaty Festa musicale

Georg Philip Telemann Chaconne comique z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8

Johann David Heinichen Si teme si freme – aria z oratorium La pace di Kamberga S.19
Georg Friedrich Händel Courante z opery Almira HWV 1
Reinhard Keiser Ich muss schweigend von dir gehen – aria z opery Fredegunda
Georg Friedrich Händel Menuet z opery Almira HWV 1

Georg Caspar Schürmann Dich soll der Freiheit Gold bekrönen – aria z opery Ludovicus Pius, oder Ludwig der Fromme
Georg Friedrich Händel Concerto z opery Ottone, re di Germania HWV 15
Attilio Ariosti Questo mar – aria z opery La fede ne’ tradimenti
Thomas Arne Largo i Con spirito z Ouverture g-moll nr 8 ze zbioru Eight Overtures in 8 Parts

Reinhard Keiser Ach! Nero ist nicht Nero mehr! i Erstaune, sichrer Kreis der Welt – recytatyw i aria z opery Octavia
Georg Philip Telemann Intrada z opery Pastorelle en musique; Ihr krachenden Klüfte – aria z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8

Wstęp wolny

13.09.2022

wtorek, 19.00

Bielawa, kościół pw. Bożego Ciała, pl. Kościelny 58

Ukraińska dusza

Wykonawcy:

Jewhen Sawczuk – dyrygent

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”

Program:
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)

Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)

Ołeksandr Koszyć Іже херувиме (Pieśń cherubinów)

Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem

Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи... (Powiedz mi, Panie); IX Koncert Сей день (Ten dzień)

Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)

Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)

Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński

Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko

Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

Bilety: N 25 zł / U 15 zł

16.09.2022

piątek, 19.00

Szczawno-Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, ul. Kościuszki 19

Apollo in cielo

Wykonawcy:

Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn
Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej

Zespół festiwalowy:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce

Michał Piotrowski – II skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela

Stanisław Smołka – kontrabas
Přemysl Vacek – teorba

Program:

Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (fragmenty; polskie prawykonanie)

Współorganizator:

+ logo Akademii Muzycznej

Bilety: N 25 zł / U 15 zł

17.09.2022

sobota, 19.30

Krotoszyn, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Farna 10

Apollo in cielo

Wykonawcy:

Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn
Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej

Zespół festiwalowy:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce

Michał Piotrowski – II skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela

Stanisław Smołka – kontrabas
Přemysl Vacek – teorba

Program:

Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (fragmenty)

Wstęp wolny

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.

Źródło:

Materiał nadesłany