EN

14.01.2025, 09:53 Wersja do druku

Wrocław. Książka Olgi Tokarczuk wśród najlepszych tomów 2024 wybranych przez BBC

Powieść „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, z akcją osadzoną w dolnośląskim Sokołowsku, została uznana za jedną z 24 najciekawszych książek minionego roku przez dwie redaktorki działu kultury portalu BBC – Rebeccę Laurence and Lindsay Baker. Tom wrocławskiej noblistki znalazł się w zestawieniu z książkami m.in. Joyce Carol Oates, Mirandy July, Édouarda Louisa, Sally Rooney.

Powieść Olgi Tokarczuk zachwyca redaktorki BBC

Redaktorki BBC podkreślały, że „Empuzjon” (opublikowany pod tytułem „The Empusium: A Health Resort Horror Story” w Wielkiej Brytanii przez Fitzcarraldo Editions w przekładzie Antonii Lloyd-Jones) to dialog z „Czarodziejską górą” Thomasa Manna.

I przypominają doskonałe recenzje książki na Wyspach – w magazynie „The Spectator” podkreślano, że „Empuzjon” to ukłon w stronę potęgi świata przyrody i celebracja odmienności, zaś w „The Irish Times” pisano o uderzającym potwierdzeniu geniuszu literatury w kwestii niuansów w świecie pogrążonym w mroku morderczych polaryzacji. 

Powieść Olgi Tokarczuk została wymieniona wśród 24 książek, jakie Rebecca Laurence and Lindsay Baker uznały za najlepsze w 2024 roku obok nowych tomów tak cenionych autorek, jak choćby Joyce Carol Oates, Miranda July, czy niezwykle popularnej w Wielkiej Brytanii Irlandki Sally Rooney.

„Empuzjon” ukazał się dotychczas w wielu przekładach – m.in. na języki – angielski (na rynku brytyjskim, amerykańskim i australijskim), niemiecki, francuski, niderlandzki, portugalski, czeski, duński.  

Książkę nagrodzono już dotychczas Europejską Nagrodą Literacką 2024 (Europese Literatuurprijs 2024) w Holandii. Laur wręcza Holenderska Fundacja Literatury, a otrzymuje go najlepsza współczesna powieść europejska przetłumaczona na język niderlandzki.

„Empuzjon” rozsławia Dolny Śląsk

To pierwsza od czasu „Ksiąg Jakubowych” powieść Olgi Tokarczuk. W Polsce ukazała się 1 czerwca 2022 roku (nakładem Wydawnictwa Literackiego). 

Akcja książki „Empuzjon” rozpoczyna się jesienią 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (to dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie w 1855 roku powstało pierwsze na świecie sanatorium leczące gruźlików).

Do malowniczego gmachu u podnóża gór przyjeżdża student ze Lwowa, Mieczysław Wojnicz, licząc, że powietrze i miejscowe nowatorskie metody zdziałają w jego przypadku cuda.

Na miejscu poznaje kuracjuszy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina, którzy mieszkają w Pensjonacie dla Panów i przy nalewce Schwärmerei dyskutują o najbardziej palących kwestiach, czyli widmie wojny nad Europą, problemach monarchii i demokracji, istnieniu demonów.

W rozmowach pojawiają się też wieści z okolic sanatorium, bo mówi się o tragicznych wydarzeniach i wypadkach w górach, które zaczynają fascynować Wojnicza.

„Olga Tokarczuk w »Empuzjonie« odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić” – czytamy w nocie wydawcy. 

Źródło:

Materiał własny